Buruk hatıralar müzesi

Buruk hatıralar müzesi
Buruk hatıralar müzesi

Ölçer ailesinin bağışladığı bina 1913 te inşa edilmiş.

Lozan Mübadilleri Vakfı, iki senedir hazırlandığı Türkiye'nin göç konulu ilk müzesini 20 Aralık'ta Çatalca'da açıyor

30 Ocak 1923’te Yunan hükümetiyle TBMM arasında imzalanan Mübadele Sözleşmesi sonrasında yerinden yurdundan olanların bağışladıkları eşyalar, Çatalca’da uzun uzun anlatıyorlar. Mübadele Sözleşmesi sonrası, İstanbul’daki Ortodoks Rumlar ve Batı Trakya ’daki Müslümanlar hariç Yunanistan ’daki Müslümanlar Türkiye ’ye, Türkiye’deki Ortodoks Rumlar Yunanistan’a gönderilmiş, yaklaşık 2 milyon civarında insan yurtlarından koparılarak, yeni yerleşim bölgelerinde yaşamaya mecbur edilmişti. Mübadil denilen
bu insanların yaşadıklarını, ince ince işlenmiş kanaviçe tablolarda, bir ucu yırtık pembe bir yorganda görmek mümkün müzede.
Mübadeleyi konu alan bu ilk müzede, işte tümüyle gerçek yaşamlardan günümüze kalan, tümü bağış olan 80 obje sergileniyor. 2001 yılında Lozan Mübadilleri Vakfı’nı (LMV) kuran mübadiller ve onların çocuklarının amaçları, yakın tarihimizin bu bölümünü araştırmak, iki ülke mübadilleri arasındaki ilişkileri ve dostluğu pekiştirmek. Mübadele Müzesi için en uygun yer de kuşkusuz anlaşmadan sonra bir süre Rum ve Türk mübadillerin bir arada yaşadığı Çatalca. Rumlardan kalan bir binanın restore edilmesiyle oluşturulan müze, aynı zamanda mübadele tarihiyle ilgili belge ve bilginin toplandığı bir arşiv merkezi de olacak.


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Türkiye

  ,

  Yunanistan

  ,

  Trakya