Bütün ülkeyi kızdırabilen başbakan

Bütün ülkeyi kızdırabilen başbakan
Bütün ülkeyi kızdırabilen başbakan

Berlusconi, hakkındaki tüm iddiaları reddederek halkın her şeyin birer iftira olduğunu bildiğini söylüyor. FOTOĞRAF: AFP

100 bin öfkeli kadın onu protesto ediyor, Facebook'ta 'Berlusconi'yi Öldürelim' grubu açılıyor. İtalya Başbakanı ise şikâyetçi, 'İşimi hiç sevmiyorum' diyor

ROMA - 100 bin İtalyan kadın İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ’yi protesto için ayakta. Başbakanın cinsiyetçi ‘şaka’larına ve yaşı küçük yıldızlarla adının çıkmasına daha fazla tahammül edemeyen kadınlar protesto kampanyası başlattı. Berlusconi bir televizyon programında 58 yaşındaki ağırbaşlı İtalyan milletvekili Rosy Bindi için, aslında güzel olmadığını ima ederek “Güzelliği zekâsından daha ileride” deyince, kadınların sabrı taştı.
Bindi’nin bu sözlere verdiği “Ben senin emrinde bir kadın değilim” cevabı Berlusconi’ye karşı toplanan kadınların sloganına dönüştü. Bu sözleri taşıyan tişört, afiş ve posterler bastırdılar ve binlerce kadın sol eğilimli La Republica gazetesinin internet sitesinde başlatılan Berlusconi karşıtı imza kampanyasına destek verdi. Vekil Bindi, 100 bin kadının ayağa kalktığı bu hareketi, feminizmin İtalya’da yeniden canlanışı olarak değerlendiriyor.

‘Gaf dedikleri basın uydurması’
İtalya’da Berlusconi karşıtları sadece 100 bin kadın değil. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta bir yılı aşkın süredir var olan ‘Uccidiamo Berlusconi’ (Berlusconi’yi Öldürelim) adlı grup da yeni gündeme geliyor. Roma’da savcılar, grup hakkında adam öldürmeye teşvik suçlamasıyla soruşturma başlattı, failler ağırlaştırılmış tehdit suçlamalarıyla karşı karşıya.
Grubun 16 binin üstünde üyesi var. Eylül 2008’de kurulan grup hakkında açılan soruşturmanın ardından sayfasya bu ismin mizahi nitelik taşıdığına dair bilgiler taşındı. Grubun kurucusunun notunda, “Mizahi mesaj amacıyla kurulmuş bu grubumuzun ismini değiştirmem mümkün değil. Şahsen hiç kimseyi öldürmek istemediğim gibi, hiç kimseyi yasaları ihlale teşvik amacım da yok” deniyor.
73 yaşındaki Berlusconi ise içini CNN International televizyonuna döktü, tepkilere neden olan çıkışlarına bir bir yanıt verdi. “Benim başbakanlık yapmam bir fedakârlıktır. İşimi hiç, hem de hiç sevmiyorum, sadece sorumluluk gereği yapıyorum” açıklamalarında bulunan Başbakan Berlusconi, “Burada hep skandal peşinde koşan, hatta arlanmak bilmeyen, berbat bir basın var. İtalya gibi bir ülkede hükümetin başında olmak gerçekten çok zor iş” yorumunu yaptı.
ABD’nin siyah başkanı Barack Obama’ya yaptığı ‘bronzlaşmış’ şakası da dahil, tartışma yaratan ifadelerine ilişkin soruyuysa “Ben asla gaf yapmadım, tek gafım yok. Gaf dedikleri şeylerin tümü, basının uydurmasıdır” diye yanıtladı. Tüm tepkilere rağmen Berlusconi, hakkındaki tüm iddiaları da redderek halkın her şeyin birer iftira olduğunu bildiğini, insanların kendisine müthiş sevgi gösterdiğini anlatıyor. (The Telegraph, aa, afp)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi