Büyük başarısını tescil ettirmek için doğduğu güne dönmesi gerek!

Büyük başarısını tescil ettirmek için doğduğu güne dönmesi gerek!
Büyük başarısını tescil ettirmek için doğduğu güne dönmesi gerek!

Semenya törenden önce madalyasını almaktan vazgeçip ?Beni neden buraya getirdiniz, köyümde bırakmalıydınız? demiş. FOTOĞRAFLAR: AP / AFP

Berlin'de 800 metrede gösterdiği üstün performansla altın madalya alan atlet Caster Semenya'nın cinsiyetiyle ilgili tartışma büyüdü, aile ve federasyonlar devrede...

LONDRA - Dünya Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar 800 metre finalinde altın madalya kazanan ancak cinsiyetinin erkek olabileceği şüphesiyle cinsiyet testine tabi tutulması gündeme gelen Güney Afrikalı atlet Caster Semenya’nın annesi, iddialara tepki gösterdi. Güney Afrika’nın Limpopo bölgesindeki Seshego köyünde yaşayan altı çocuk annesi Dorcus Semenya, “Herhangi bir komşumuza sorarsanız Caster’ın kız olduğunu söyleyecektir” diyor.
Caster’ın eski okul müdürü Eric Mobida ise Semenya’nın kız olduğunu ancak 15’inde fark edebildiğini söylüyor: “Hep erkeklerle oynardı. Futbolu sever, okula pantolonla gelirdi. Asla etek giymezdi. Onun kız olduğunu anladığımda 11. sınıftaydı.”
Caster’ın büyükannesi Maphuthi Sekgala atletin köyün futbol takımına tek kız olarak katıldığından beri maskülen görünüşünden dolayı çok fazla alaya maruz kaldığını anlatıyor.
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), erkeksi fiziği ve gerçekten kadın olup olmadığına dair spekülasyonlara neden olan sıra dışı performansı nedeniyle 18 yaşındaki atletin cinsiyet testine tabi tutulmasını istemişti. Ülkesindeki yetkililerse ‘altın kızları’ olarak tanımladıkları Semenya’yı genç atletlerin rol modeli olarak görüyor. Ülkenin tabloid gazetesi Sowetan, Semenya’nın cinsiyetinin ‘kız’ olarak belirtildiği doğum belgesini yayımladı.
Semenya’nın 16 yaşındaki kız kardeşi Nkele de öfkeli, “İnsanlar onu erkek olarak görmekten vazgeçmeli, biz onunla gurur duyuyoruz” diyor. Atletin en yakın arkadaşı 22 yaşındaki Deborah Morolong da arkadaşının kadın olmadığı iddialarını reddediyor ama onun hiçbir zaman erkek arkadaşı olmadığını, erkeklerden hoşlanmadığını ekliyor. 

‘Madalyayı almayacaktı’
Halen Berlin’de bulunan atletse olanlara rağmen soğukkanlı görünüyor. Önceki gün çevresini saran muhabirlere sadece kendisini eleştirenlerin ‘cehenneme gitmesini’ söyledi. Ancak ailesi, genç atletin spekülasyonların ardından ödül törenini boykot etmek istediğini, daha sonra ikna olup madalyasını aldığını anlatıyor. Güney Afrika Atletizm Federasyonu Başkanı Leonard Chuene, “Madalyayı istemiyordu. Bana, ‘Kimse bana kız olmadığını söylememişti ama burada kız olarak görülmüyorum. Ben erkek değilim. Beni neden buraya getirdiniz? Köyümde bırakmalıydınız’ dedi” diye konuşuyor.
Baba Jacob da kızının testlere tabi tutulmasını kabul etmediklerini söyleyerek, “Madalyayı reddetmeliydi” diyor.
18 yaşındaki Caster Semenya, çarşamba günü Berlin’de düzenlenen 12. Dünya Atletizm Şampiyonası’nın 5. gününün son finali olan bayanlar 800 metrede, altın madalya kazanmıştı. Daha önce uluslararası başarısı bulunmayan Semenya, 1.55.45’le sezonun en iyi derecesini yaptı.

Genetik bir sorun da olabilir
Oxford Diyabet, Endokrinoloji ve Metabolizma Merkezi’nden iç salgı bezleri uzmanı Prof. John Wass, cinsiyet testiyle ilgili olarak şöyle konuşuyor: “Cinsiyeti belirleyen iki faktör vardır: Birincisi kromozomlar. Kadınlarda iki X, erkeklerde bir X, bir de Y kromozomu bulunur. İkinci faktör görünümdür. Ve çok çok ender de olsa, bu iki etmen farklı sonuçlar verir, çelişir. Bunun en sık görülen sebebi, genetik bir hastalıktır: Böbreküstü bezleri, biyokimyasal bir sorun yüzünden fazla miktarda erkeklik hormonu salgılar. Zaten her cins karşı cinsin hormonunu salgılar, ama eğer bu hastalık tedavi edilmezse bir kadındaki erkeklik hormonu, erkekte görülen miktara ulaşabilir. Tabii bir de kişinin kendisini hangi tarafa ait hissettiği var; bu da önemli.”
Uzmanlar, testin belirsiz cinsiyet kimliğine neden olan herhangi bir genetik bozukluğu da açığa çıkaracağını söylüyor. Bu, hormonların ya da operasyonların cinsiyete etki eden tek faktör olmadığı anlamına geliyor. Ancak steroid almak ya da cinsiyet değişikliği durumunu gizlemek sahtekârlığa giriyor. Dünyaya normal olmayan kromozomlarla gelmiş olmaksa sahtekârlık sayılmıyor.
Bu durum da atletin genleri yüzünden madalyasından olup olmaması sorununu gündeme getiriyor. Bir IAAF sözcüsüne göre, Semenya testten ‘kalsa’ bile unvanını korumaya devam edebilecek. IAAF’nin tıbbi komitesinin kurallarına göre, tamamlanması haftalar süren test; bir endokrinolog, bir jinekolog, bir iç hastalıkları uzmanı, bir cinsiyet uzmanı ve bir psikoloğun dahil olduğu uzman ekibinin incelemelerini gerektiriyor. (The Daily Mail, afp)