Büyük göğüslü olmak suç mu?

Büyük göğüslü olmak suç mu?
Büyük göğüslü olmak suç mu?

Marks&Spencer?ın büyük beden sutyenler için ekstra ücret istemesi kadınları çileden çıkardı. FOTOĞRAF: AP

LONDRA - İngiltere’de büyük göğüslü kadınlar İngiltere’nin en büyük iç giyim mağazasına kendilerine karşı ayrımcı davranıldığını ileri sürerek savaş açtı.
Marks&Spencer adlı  çok uluslu mağazanın Londra şubesi 14 bin kişinin ‘büyük beden iç çamaşırı fiyatlarının diğer bedenlerden yüksek olması’ üzerine facebook’ta imza kampanyası başlattı ve firmayı fiyatlarını değiştirmeye zorladı.
 Hareketi başlatan 26 yaşındaki Beckie Williams’tan 30G beden sutyen alırken 2.2 Euro (yaklaşık 4.5 TL ) fazla para istendi. Williams’sa bu durumu şirketin tüketici haklarıyla ilgilenen birimine şikâyet etti. Williams, şikâyetine olumsuz yanıt aldığı için bu kampanyayı başlattığını açıklarken, firmanın 3.40 Pound (yaklaşık 8 TL ) değerinde hissesini alarak temmuz ayında firmanın yıllık genel toplantısına katılmaya karar verdiğini söyledi.
Genç kadın “Bazı insanlar büyük göğüslere sahip olmanın çok harika bir şey olduğunu düşünüyor, ama bu durum duygusal sorunlara sebep olabiliyor. Bazen kendimizi toplumdan izole olmuş gibi hissediyoruz. Özellikle de Marks&Spencer gibi firmalar belirli bir beden üstü için ekstra ücret talep ettiğinde” diyerek büyük göğüs sahibi olmasının ayrımcılığa maruz kalmasına neden olduğunu açıklıyor. Marks&Spencer sözcüsü Jessica Harris hafta sonundan itibaren tüm bedenlerde eşit fiyat uygulamasına gidileceğini açıklayarak, sorunu çözeceklerini, onlarca ülkede mağazaları olduğunu ve ayrımcılık yapmadıklarını ifade etti. (afp)