Buz altında erimiş su kütlesi

Buz altında erimiş su kütlesi
Buz altında erimiş su kütlesi
Biliminsanları Grönland'da buz tabakasının altında yıl boyunca duran erimiş büyük bir su tabakası keşfettiklerini açıkladı.

Sonuçları Nature Geoscience isimli akademik dergide yayımlanana araştırmaya göre Grönland’teki buz tabakasının erimesi geçmiş yüz yılda su seviyesinin yükselmesine büyük etkisi oldu. Hükümetlerarası Küresel Değişim panelinde yayımlanan son rapora göre, buz tabakası 1992 ile 2001 yılları arasında yılda ortalama 34 milyar tonluk buz kütlesi yitirmiş fakat bu rakam 2002 ile 2011 yılları arasında yılda 215 milyar tona çıkmıştı. Ve bilim insanlarının eriyen suyun yönü, hızı ve nihai güzergâhı konusunda halen soru işaretleri var.

BBC 'nin haberine göre yeni araştırma, eriyen suyun büyük kısmının kar ve alt buz tabakası arasındaki kristalize buzda depolandığını ortaya çıkardı. 2011 baharında araştırmacılar yarı erimiş karlı yüzeyde yaptıkları kazıda hava sıcaklığı -15 derece olmasına karşın yüzeye doğru akan sıvı su ile karşılaştı, üstelik su Grönland’da kış boyunca da depolanıyordu.

Bu buluşun büyük bir sürpriz olduğunu söyleyen Utah Üniversitesi’nden Prof Rick Foster, “Su kayaların altındaki hava boşluğunda değil, buz parçacıkları arasındaki hava boşluğunda depolanıyor” diyor.

Bilim insanları akiferde depolanan su tabakasının kabaca yaklaşık 70 bin kilometre kare olduğunu tahmininde bulundu. Bu tabakanın 140 milyar ton su içerdiği belirten araştırmacılar bunun yıllık su seviyesi yükselmesinin yarısı olan 0,4 milimetrelik artış anlamına denk geldiğine inanıyor. Fakat bu su kütlesinin nihai güzergâhının neresi olduğu bilinmiyor.


  ETİKETLER:

  BBC

  ,

  Sürpriz

  ,

  Bilim

  ,

  Hava

  ,

  kış

  ,

  kar

  ,

  derece