Buz'da sıcak geceler

Gece hayatındakiler belki Downtown'daki daiquiri'lerin adının neden 'Lâl' olduğunu merak eder.
Haber: EMRE PEKEL / Arşivi

Gece hayatındakiler belki Downtown'daki daiquiri'lerin adının neden 'Lâl' olduğunu merak eder. Sebebi, fotoğrafçı Lâl Feray. Kendi arkadaş çevresine yaptığı yemekler, verdiği partiler şehirde kulaktan kulağa dolaşırdı. Bir yeteneği de bu yemeklerin altından başarıyla kalkabilmesi, harika içkiler hazırlayıp insanları kendine hayran bırakabilmesiydi. İşte bu sayede, Downtown da Lâl'in adını bir içkiye vermiş. Gerçi iki sezondur, İstanbul gezginlerinin Lâl Feray'la yakın temas halinde olacakları bir mekân var: Buz. Teşvikiye'de, birçok standartı zorlayarak kurulan ve başarıya ulaşan bir yer burası. Bar ama bu kış sezonundan itibaren iddialı bir restoran olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
"Buz yarı profesyonel, yarı amatör ruhla yapılan, enerjisi yüksek, çok iyi bir ekibin çalıştığı, müziğiyle, servis elemanlarıyla uyumlu çalışan insanların gelip mutlu olduğu bir yer" diye tanımlıyor mekânın ortağı Lâl Feray. Partileri popülerleşince, Ender Sanal'la kendi mekânlarını açma işine girişmişler. Bu arada, çok sevdiği fotoğrafçılığı da ihmal etmedi ama. Hâlâ deklanşöre basmaktan büyük keyif alıyor.
Herkese yer var
Buz da fotoğrafçılık gibi zaman içinde tutkuya dönüşmüş. "Burada insanları evimizde gibi ağırlıyoruz" diyor, zaten gelenlerin birçoğu da ya evvelden ya da sonradan
'tanıdık' statüsüne ulaşmış. Dolayısıyla Buz'daki bir hafta sonu bir tür arkadaş partisine de dönüşüyor. Lâl'e göre burada önemli olan, herkesin her şekilde beraber eğlenmesi: "Öğrenci de olabilir, 60 yaşında biri de; çok trendy bir genç de, çok demode bir genç de. Mühim olan insanların bir arada eğlendiği ve keyif aldığı bir mekân olması."
Buz'un özelliği iki sene önce İstanbul'un ilk 'lounge' tabir edilen mekânı olmasıydı. Akşamın erken vakitlerinde başlayan ve gecenin derinliklerine inmeyen, açıkçası biraz da dekorasyon mağazasını andıran bir mekândı. Bu sene ise dekorda ve müzikte belli değişiklikler yapıldı. Yüzlerce yemeğin arasından çok özel bir mönü hazırlandı, ayrıca kriz gerçeği de gözetildi ve fiyatlarda uçulmadı.
Daima taze meyve suyu
Artık hafta sonları gecenin belli saatinde, kapıda kalabalık grupların eğlenmek için beklediği bir 'supper club' Buz. Barın üstüne de çıkılıyor, hatta bazen travesti dansözler de boy gösteriyor. Ama isterseniz 23.00'e kadar ciddi, ağır yemek de yiyebiliyorsunuz. Ayrıca hâlâ akşamüstü kalabalığı var. İş çıkışında tanıdık simaları, kare barın etrafında görmek mümkün.
Buz'un en önemli özelliği de kesinlikle
İstanbul'un en iyi bar elemanlarını içinde barındırması. Lâl Feray'ın da yönlendirmesiyle, bilinen içkilere bile çok özel bir 'yorum' katabiliyorlar. Ağırlıklı olarak taze meyve suyu kullanmayı tercih ediyorlar, ki bu da çok olumlu. Ayrıca barmenlerin sürekli olarak derslerine çalıştıkları da belli; her boş vakitlerinde yabancı kokteyl kitaplarını karıştırıyorlar.
"Nişantaşı normalde çok öğlen yeridir, akşam pek uğranılmaz" diyor Lâl Feray, "Ama biz zorladık. Giriş katı değil, üçüncü kattayız; bunu zorladık. Tabela koymadık, bunu zorladık. Bir şeyleri zorlayarak ama bazen de doğruluğa inanarak bugüne geldik."
Popülerliği kulaktan kulağa yayılan ve Lâl Feray'ın sıcak enerjisinin hissedildiği Buz'un buz gibi tek bir tarafı var: Kapıda duran ve elemeden sorumlu Riçi. Meşhur Nino Varon'un oğlu Riçi, yer yer kabalaşabilen ifadelerle insanları "Listede adınız var mı?" diye çeviriyor. Hevesiniz kursağınızda kalıyor ama bu, hafta sonları kalabalık saatlerde sorun. Onun dışında, Buz çok keyifli. Tel: 0 212 219 90 09