'Buzkashi Boys' İstanbul'da

'Buzkashi Boys' İstanbul'da
'Buzkashi Boys' İstanbul'da
2013 Oscar ödülünün adayları arasında yer alan ‘Buzkashi Boys' filminin Afganlı iki genç yıldızı İstanbul'a geldi

İSTANBUL - 24 Şubat’ta ABD ’de düzenlenecek Oscar ödül töreninde ‘En iyi Kısa Aksiyon Filmi’ dalında Oscar’a aday gösterilen ‘Buzkashi Boys’ filminin iki genç yıldızı Jawanmard Paiz ve Favad Muhammedi THY’nin tarifeli seferiyle öğle saatlerinde Afganistan’ın başkenti Kabil’den İstanbul’a geldiler. Yarın THY’nin tarifeli seferiyle Los Angeles’a gidecek olan iki genç oyuncu, Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye ’de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen genç oyuncular İstanbul’da bir gece de olsa kalacakları için çok heyecanlı olduklarını belirttiler.

OSCAR’I KAZANACAKLARINA İNANIYORLAR

Jawanmard Paiz, Oscar’ı kazanacaklarına inandıklarını söylerken, ilk kez Afganistan dışına çıktığını ve uçağa ilk kez bindiği için heyecanlı olduğunu söyleyen Favad Muhammedi ise Türkiye’nin tarihinin çok zengin olduğunu bildiğini söyledi.

Başkent Kabil’de sokakta çalışan 37 bin çocuktan biri olan Muhammedi yıllar önce babasını kaybettiğinden beri turistlere harita satarak geçinmeye çalışırken Sam French yönetmenliğinde çekilen"Buzkashi Boys" filminde rol aldı.

Afganistan’ın geleneksel oyunlarından biri olan Buzkaşhi oyununda at binicisi olmayı hayal eden iki iyi arkadaşın hikayesini anlatan kısa film "Buzkashi Boys" kısa metrajlı film dalında Oscar’ın iddialı adaylarından birisi.(dha/Faik Kaptan)