Buzullar altında benzersiz balık!

Buzullar altında benzersiz balık!
Buzullar altında benzersiz balık!
Antartika'daki Vostok Gölü'nün altında fosil kalıntılar bulundu.

Antartika’da, buzun dört bin metre altındaki Vostok Gölü’nün yüzeyine açılan sondaj kuyusu sayesinde alınan örneklerde deniz canlısı fosilleri buldu.

Deniz yumuşakçaları, kabuklular ve balıklarla bağlantılı genetik materyale rastlayan bilim insanları, bunların geçmiş dönem kalıntıları olma ihtimalini göz ardı etmemekle beraber, buz altı gölü üzerine yaptıkları araştırmayı yoğunlaştırdı.

Bilim insanlarının ortaya çıkardığına göre, Antarktika’nın altında karmaşık bir yer altı nehri ağı var ve bu nehirler vasıtasıyla canlı organizmalar okyanustan buz altı gölüne geçmiş olabilir.

1956 yılında yapılan sismik araştırmalar sonucunda keşfedilen göl, 90’lı yıllarda net olarak tespit edilmiş ve büyüklüğü 15 bin km2 olarak açıklanmıştı. Araştırmacıların düşüncesine göre gölün milyonlarca yıldır atmosferle bağlantısı yok, bu yüzden suya ulaşmak oldukça zor.

Zorlu bir sondaj sürecinden sonra elde edilen organizma örneklerinin büyük çoğunluğu bakterilerle eşleşiyor. Küçük bir bölümü ise daha kompleks çok hücreli canlılara ait.

Öte yandan Vostok Gölü, Antarktika’nın buz tabakasının altında bulunan 375 kadar buz altı gölünden en büyüğü. Göletlerin donmadan sıvı halde kalabilmesinin nedeni ise yeryüzü ana karasının altındaki sıcaklık ve üstündeki buzullar tarafından uygulanan basınç olarak değerlendiriliyor.


    ETİKETLER:

    Bilim