Buzulların intikamı!

Antarktika'dan kopan 100'den fazla buzul Yeni Zelanda'ya doğru yol alırken, Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı da buzul erimesiyle oluşacak zararın faturasını açıkladı: 41 trilyon TL!

SYDNEY - Yeni Zelanda’nın güney sahillerinin açıklarında nadiren buzul görülür. En azından düne kadar böyleydi! Ama önceki gün Antarktika’dan kopan 100’den fazla buzulun Yeni Zelanda’ya doğru yol aldığı tespit edildi. Uzmanların nadir rastlanan bir durum olarak açıkladığı olay, uydu fotoğraflarıyla tespit edildi. Görüntülere göre buzul kümeleri Auckland Adaları’nı geçti ve South Island’a doğru ilerliyor.
Araştırmacı Neil Young, bazılarının boyu 200 metreyi geçen 100’den fazla buzdağının küme halinde görüldüğünü ve buzdağlarının Antarktika denizinden ayrılma nedeninin küresel olarak artan sıcaklıklar olduğunu söyledi.
Son tespitlere göre, buzullar Yeni Zelanda’nın güney kıyılarına 450 km. kadar yaklaştı. Son olarak 2006’da bazı buzul parçaları sahile 25 km. kadar sokulabilmişti. Benzer görüntüler 1931’den beri gözleniyor. Uzmanlara göre, küresel ısınma artarsa, bölgede daha çok buzul görmek mümkün hale gelecek. 

Sıcaklık 2 derece artarsa...
Öte yandan, Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) buzulların erimesiyle ortaya çıkacak su baskınlarının, 2050’de büyük kıyı kentlerinde 28 trilyon dolar (41 trilyon TL) zarara yol açacağını hesapladı. Vakfın İsviçre şubesinin iklim ve enerji sorumlusu Ulrike Saul, sıcaklığın 2050’ye kadar 0.5-2 derece yükselmesi durumunda, denizlerin seviyesinin de yarım metre yükselerek, önemli maddi hasara yol açması olasılığından söz etti.
Bu senaryoya göre, denizlerin yükselmesi, dünyanın en önemli 136 liman kentinde 28 trilyon dolar tutarında maddi zarara neden olacak. İklim koruma konusunda şu andaki politikaların değiştirilmemesi durumunda 2050’de 2 derece sıcaklık artışının daha kuvvetle muhtemel olduğuna işaret eden WWF yetkilileri, deniz seviyesinin yükselmesinden ABD’nin kuzeydoğu kıyılarının orantısız etkileneceğini, buralarda seviyenin dünya ortalamasından 15 cm. daha yükseğe ulaşabileceği uyarısında bulundu. (aa, afp)