@ubuget

Çağan Irmak, 'Nadide Hayat'la güldürebiliyor mu?

Çağan Irmak, 'Nadide Hayat'la güldürebiliyor mu?
Çağan Irmak, 'Nadide Hayat'la güldürebiliyor mu?
Babam ve Oğlum, Prensesin Uykusu ve Dedemin İnsanları gibi bir filmlerle sinema izleyicisini ağlatmakta elini korkak alıştırmayan Çağan Irmak, 'Nadide Hayat'la izleyiciyi güldürmenin peşine düşüyor!
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Türkiye sinemasının izleyicini ‘ağlatma’ üstadı, yaptığı filmlerle sinemayla birlikte kağıt mendil sektörüne de azımsanmayacak hareket getiren Çağan Irmak ve kendi külliyatıyla adeta bir 'gişe makinesi'ne dönüşen, Türkiye’nin en iyi kadın oyuncularından Demet Akbağ’ın ortaklığı ortaya hoş, umutlu bir film çıkarmış.

Tiyatro sahnesinde sinemada hatta beyazcamda ‘sağlam’ karakterler ve oyunculuk performanslarıyla izlemeye alıştığımız Yetkin Dikinciler’in burada ‘kaptan’ rolüyle bu hissiyatın birazcık gerisinde kaldığını söylemek sanırım yanlış olmaz.  

Erkeklerin komedi dükkânında bir kadın karaktere başrol vermek başlı başına saygı değerse de Çağan Irmak’ın ifadesiyle ‘kadının mücadelesini’ anlatan bir filmde bunun gene bir erkek üstünden vücut bulmaya çalışması ve bir sıcak içecek dökme şakasıyla başlayan tanışmanın süresiz bir çay-kahve servisine dönüşmesi insanın aklına takılmıyor değil!

'Osuruğa' gülmek durumunda kalan seyircinin ikircikliği!

Demet Akbağ hedefi 12'den vurdu!

GİRİŞ SAHNESİ İNANDIRICILIĞI ZORLUYOR
Eşinin ölümünün ardından Nadide’nin kızı ve akabinde oğluyla ‘mevcut durumu’ değerlendirdiği sahne inandırıcılık açısından bizi içini almakta en çok zorlayan sahne oluyor. Bunun kadar majör olmasa da bu inandırıcılık durumu ilerleyen bölümlerde de ara ara karşımıza çıkıyor.

ÇAĞAN IRMAK GÜLDÜRMEYİ BAŞARIYOR
Popüler ve kaliteli sinemanın en önemli isimlerinden Çağan Irmak’ın bu yeni serüveninde kendine eşlik eden senaryo ekibiyle birlikte ‘güldürü’ işinin altından kalktığını söylemek mümkün. Başlangıcından bitişine ‘büyük’ espriler ve laflardan ziyade durum komedileriyle ilerleyen filmde Yetkin Dikinciler’in hayat verdiği karakterin bir girişimini saymazsak küfürle güldürme ve tuvalet mizahı karşımıza neredeyse hiç çıkmıyor.

STAR WARS VE DÜĞÜN DERNEK ARASINDA…
Geçtiğimiz cuma günü vizyona giren ‘Nadide Hayat’ ilk üç günde neredeyse 160 bin kişi tarafından izlendi. ‘Star Wars’, ‘Düğün Dernek’ fırtınası göz önüne alındığında buna ‘Ali Baba ve 7 Cüceler’ de eklendiğinde ‘ölüm grubuna’ dönüşen haftada hayli hatırı sayılır bir rakam. Çağan Irmak’ın kendi kariyene baktığımızda da 'Babam ve Oğlum' ve 'Issız Adam' gibi filmlerin ilk üç gün performanslarından daha parlak olduğunu söylersek rakam daha da anlamlı hale geliyor. Irmak’ın içinden bir Cem Yılmaz çıkacağını söylemek yersiz olur ama usta yönetmen, bu filmden aldığı cesaretle ‘komedi’ meselesinde yeni limanlara açılabilir...

Dünyada ve Türkiye’de ölümlerin, katliamların hiç eksik olmadığı bir yıl oldu 2015. Bu hayatta kalanların bünyelerini de biraz yordu. Çehov’dan alıntılayarak söylersek, İyi haber; henüz ölmedik, kötü haber; hâlâ yaşıyoruz. Halimiz tastamam bu.

Yılın son hafta sonunu diyaloglarıyla sizi muadilleri kadar yormayan, salondan çıktığınızda pişmanlık duymayacağınız bir filmle uğurlamak istiyorsanız ‘Nadide Hayat’ iyi bir alternatif olabilir.