Çağdaş sanatçılara taş çıkartacak en yaratıcı 10 proje!

Çağdaş sanatçılara taş çıkartacak en yaratıcı 10 proje!
Çağdaş sanatçılara taş çıkartacak en yaratıcı 10 proje!
Türkiye'de sanata ilgi az dense, iş yaratıcı eylemlere gelince ülkemiz derya deniz. Gelin bu hafta 2013'te yapılan ve çağdaş sanatla yarışacak en yaratıcı-absürd 10 eyleme birlikte bakalım.
Haber: IŞIL EĞRİKAVUK / Arşivi

Gülsuyu sıkan TOMA
Bitlis’te Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında TOMA’ların vatandaşın üzerine gülsuyu sıkması tam bir karşı-atak gerilla performansı niteliği taşıyarak 2013’ün 1 numarasına oturuyor. TOMA’lardan illallah dediğimiz şu günlerde daha çok buna benzer performans bekliyoruz. Su sıkmak yerine sadece duran adam yapsalar da fena olmaz aslında.


Duran Adam
Adını çoluk çocuk ezberlediğimiz Erdem Gündüz’ün tek kişiyle başlayıp kitlelere yayılan eseri duran adam, sanat olsun diye yapılmasa da yılın en iyi sanat eserlerinden biri oldu. Adını etraftakilerin ve medyanın koyması da cabası! Gökkuşağı renkli merdivenler
Yıllar yılı Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın rengârenk evlerine bakıp iç çektikten sonra bizim de artık renkli sokaklarımız oldu. Üstelik de genci, yaşlısı herkesin katkısıyla! Kolektif sanat böyle bir şeymiş demek ki.

34. Dakika tezahüratı
Takım ayırmadan bir stadyum dolusu insanı örgütlemek kolay değil. Üstelik sıkı bir kareografi de istiyor. İster canlı performans diyelim, ister ses enstalasyonu, iyi bir iş çıktığı kesin.

Yeryüzü İftarları
Sanat projesi olma amacı gütmese de sanatçıların yıllar yılı halkla ortak iş üretme arayışına sağlam bir örnek oldu. Yıllar yılı o galeri senin, bu müze benim demeyip her gittiği yerde yemek pişiren sanatçı Rijkrit Travanija bile bu kadar iyisini yapamazdı doğrusu.

Meclis’te John Cage’den 4:33
Kim derdi ki 2013’te bir milletvekili gelip de John Cage’in meşhur 4:33’lük eserini Meclis’te sergileyecek? Ama CHP’li vekil Akif Hamzaçebi dört dakika 33 saniye boyunca sessizliğe bürünerek şahane bir performansa imza atmış oldu.1071 Alparslan Projesi
Malazgirt Zaferi’nin 942’nci yıl dönümü etkinliklerinde hangi sanatçının aklına gelirdi böyle bir performans yapmak? İsmi Alparslan olan 1071 genci bir ovada buluşturmak gerçek bir sanat performansı. Eski spor bakanımız Suat Kılıç’ın da dediği gibi: “Savaş kazandıran şey, sadece askerlerin kılıç sallayıp, ok atması değil, onun arkası çok dolu.” Arkası çok dolu bir eser gerçekten de.
Elazığ’da balkonu olmadığı için kurutmalık biberlerini polis barikatına asan teyze
Güncel sanatın gündemdeki olaylarla paralel ilerlediğini hep söyledik, işte size sağlam bir örneği. Biber gazı yuvası polis teşkilatına bu kadar iyi bir göndermeyi bu teyzeden iyi kimse yapamazdı. Enstalasyon mu demiştiniz? İşte örneği.

Melih Gökçek’in Fıskiyesi
Duchamp’ın pisuvarını konuşa konuşa bitiremedik, peki Melih Gökçek’in fıskiyesi neden sanat eseri olmasın? Fıskiyenin sonunun ne olduğunu tam olarak bilemesek de, bir tür ready-made (hazır nesne) sanata örnek olduğu kesin. Kefen giyen AKP’li gençlik kolları
Nerden başlasak? Ku Klux Klan’i mi hatırlatsak önce, yoksa 70’lerde feminist sanatçıların beyaza bürünüp yaptığı protestolardan mı girsek? Referansları ne olursa olsun, uyarlama özgün bir performans niteliği taşıyor.
Güncel sanatla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için: guncelsanatkafasi@gmail.com
Twitter: @sanatkafasi @isilegri