Çalınan Kanatlı Denizatı Broşu bulundu!

Çalınan Kanatlı Denizatı Broşu bulundu!
Çalınan Kanatlı Denizatı Broşu bulundu!
Kültür Bakanı Günay: 2005 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi'nden çalınan Karun Hazinesi'nden Kanatlı Denizatı Broşu, Almanya'da bulundu

Radikal.com.tr - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2005 yılında Uşak’taki müzeden kaybolan tarihi eser hakkında konuştu. Günay, “Uşak’ta çalınan kanatlı Denizatı Broşu, Almanya’da bulundu” dedi.
Karun Hazinesi’ne ait Kanatlı denizatı broşu 2006 yılında dönemin Uşak Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu tarafından yerine sahtesi yapılarak müzeden çalınmıştı. Daha sonra müzede sergilenen sahte broş üzerinde inceleme yapılmış ve her ikisi arasındaki farklar tespit edilmişti. 24 yıl ile yargılanan Akbıyıkoğlu halen cezaevinde tutuklu bulunuyor. Haber Müdürümüz Ömer Erbil tarafından çalındığı belgelenen broş o tarihten itibaren bulunamamıştı. İnterpol tarihi broşun Almanya’da ele geçtiğini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirdi.

 

10 YILLIK MÜCADELEYLE ALINMIŞTI

Türkiye 'nin 40 milyon dolar harcayıp 10 yıllık hukuk mücadelesi sonrasında ABD 'deki Metropolitan Müzesi'nden geri almayı başardığı Karun Hazinesi'nin en önemli parçasının 2006 yılında çalındığı anlaşılmıştı. Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen 450 parça eser içinde en nadide parçalardan biri olarak dikkat çeken Toztepe tümülüsünden çıkan "Kanatlı Denizatı" (hippokampos) şeklindeki altın broşun yerine de sahtesinin konulmuştu.

Hırsızlık sahte isim ve adres bildiren bir kişinin ihbarıyla ortaya çıktı. Külütr ve Tuırizm Bakanlığı müfetişlerinin yaptığı soruşturma sonucunda Uşak Arkeoloji Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu’nun eseri çalınmasına yardım ettiği belirlendi. Olay ilk ortaya çıktığında Akbıyıkoğlu kendini şöyle savunmuştu; "Bu eserlerin getirilmesi için 10 yıl mücadele ettim. Eserleri ABD'den teslim alan benim. Köylüler, 'Hazineyi bulanların hepsi birer birer öldü. Müdürüm Karun'un laneti sizi de tutar' derlerdi de inanmazdım. Ama doğru çıktı. Eserler benim üzerime zimmetli."

Akbıyıkoğlu olayın ortaya çıkmasından bir süre önce gece hayatı yüzünden sorunlar yaşıyor, kumar borcu nedeniyle bir takım mafyatik bağlantılı kişilerce tehdit ediliyordu. Akbıyıkoğlu, borçlarını ödemek için müzeden eser sattığı daha sonraki soruşturmalarda ortaya çıktı. Önce halı, kilim, şamdan gibi eserleri sattığı belirlendi. Müfettiş soruşturmasında Uşak müzesinden çok sayıda eserin kaybolduğu tespit edildi. Alacaklılar müze müdüründen artık daha fazlasını istemeye başlayınca Karun Hazinesi’ne ait Kanatlı Denizatı Broşu müzeden çalındı. Akbıyıkoğlu’nun broşun sahtesini vitrine koyarak orjinaliyle birlikte İstanbul ’a geldiği, Kapalıçarşı’da 1,5 milyon dolara alıcı aradıkları ancak bu fiyata satamayınca Uşak Müzesi’ne eseri geri getirdikleri polis sorgulamasına ve iddianameye yansıdı. 15 gün sonra eser tekrar İstanbul’a getirildi. Ancak bu sefer Akbıyıkoğlu eseri satmak isteyenlerle beraber değildi. Eseri almak isteyenler İstanbul Majik otelde randevu vermişti. Ancak alıcı kişiler ‘’eserin gerçek olup olmadığını göstereceğiz siz buradan bekleyin’’ şeklinde konuşup ortadan kaybolmuşlardı. Eser o tarihten itibaren de bir daha hiç ortaya çıkmadı.