Çalınmasın diye içine beton döktüler

Çalınmasın diye içine beton döktüler
Çalınmasın diye içine beton döktüler
Londra'nın milyonluk heykelleri sırf eritip satmak için çalan hırsızlara karşı bulduğu son çare içine beton dökmek. Dulwich Park'a konacak yeni heykelin hikayesi de ibretlik

Heykeller karşı vandalizm sadece Türkiye ’ye has bir mesele değil. ‘Medeniyetin beşiği’ İngiltere ’de, kamusal alandaki paha biçilmez heykeller sırf metal oldukları için çalınıyor. Geçen ay İskoçya’da Glenklin Heykel Parkı’ndan Henry Moore’un 3 milyon sterlin değerinde bir heykeli çalındı. Dünyanın en ünlü heykel sanatçılarından biri olan Moore’un daha önce de bir heykeli çalınmış ve eritilip elektrik malzemesine dönüştürüldüğü tespit edilmişti.
Londra’daki Dulwich Park’tan da ‘pek sevilen bir heykel’, Barbara Hepworth’un ‘Two Forms’ (Divided Circle) adlı bronz çalışması 2011 yılında çalınmıştı. Polis yine milyonluk sanat eserini bulamadı. Birkaç bin sterlin kazanmak için hırsızlar tarafından eritildiği düşünülüyor. Parkta boş kalan yeri doldurmak isteyen kent yönetimi ise kamusal alana heykel dikmek için ne yapılması gerektiğine dair örnek alınacak bir yol benimsedi. Yeni heykele karar vermek için çağdaş sanat derneği Contemporary Art Society’i görevlendirdi. Dernek bir yarışma açtı, finale kalanları sergiledi, binlerce kişi bu sergiyi gezdi ve halkın da görüşlerini alarak Conrad Showcross’un, heykeline karar verildi.
İşin ilginci yarışmanın koşullarından biri ‘metal kullanılmaması’ydı. Ne de olsa Londra, milyonlar ödediği heykellerin çalınıp durmasından artık bıkmıştı. Ne var ki sanatçı Showcross amaca yönelik başka bir çözüm üretti. Heykel demir boru formundan oluşuyor, ama bütün boşlukları çimentoyla dolduruluyor. Böylece hem yerinden taşınamayacak kadar ağırlaşıyor hem de kolayca eritilip demiri ayıklanamayacak bir hale getiriliyor…
Royal Academy ödüllü 1976 doğumlu sanatçının eseri hakkında bir güzel detay da şu: Dulwich Park sakinlerinin arzu ettiği gibi insanların üzerine oturacağı, hatta tırmanacağı yani dokunup hemhal olacağı bir heykel olarak tasarlandı.