Çalışmak da çalmak da işe yaramadı!

Çalışmak da çalmak da işe yaramadı!
Çalışmak da çalmak da işe yaramadı!
Eski Nazi toplama kampı Auschwitz'den önceki gün çalınan 'Arbeit macht frei' (Çalışmak özgürleştirir) yazısı, üçe bölünmüş halde bir evin yakınlarında bulundu

VARŞOVA - Polonya’daki eski Nazi toplama kampı Auschwitz’den önceki gün çalınan ‘Arbeit macht frei’ (Çalışmak özgürleştirir) yazısı hasar almış olarak bulundu.
Emniyet yetkilileri, ülkenin güneyindeki kampın girişinden çalınan Almanca yazının bulunduğunu, hırsızlıkla ilgili olarak beş kişinin gözaltına alındığını açıkladı. 5 metre boyundaki metal panonun üç parçaya bölünmüş halde bir evin yakınlarında bulunduğu açıklandı.

Yahudiler gururlandı
Polonya’nın kuzeyinde bulunan Torun kenti yakınlarında karla kaplı bir alanda bulunan yazı, yakalanan beş kişinin evlerine çok yakın bir alanda gizlenmiş olarak ortaya çıktı. Polis yazıyı çaldığı sanılan kişilerin, levhayı ev aramasında bulunmaması için buraya gömmüş olabileceklerini açıkladı.
Olay, Polonya’da yaşayan Yahudiler arasında büyük sevinç yarattı. Onlara göre bu ‘utanç verici’ ve kendilerine sürekli acılarını hatırlatan yazının oradan indirilmiş ve parçalanmış olması çok büyük bir gurur kaynağı. Yazıyı oradan söken kişiler için de sempati besleniyor.
Halihazırda polis de olayın basit bir hırsızlık olmadığını, bütün bu hadisede tarihi bir ‘tahrik’ unsuru olduğunu düşünüyor. Ancak yine de suçları ispatlanırsa tabelayı çalan kişiler en az 10 yıl hapis yatabilir.
Bulunduğu yere bakılırsa 20’li ve 30’lu yaşlardaki hırsızlar Auschwitz’den 40 kilogram ağırlığındaki tabelayı önceden planlayarak çalmış ve 50 kilometre kadar taşımışlar.

Eski yerine takılacak
Müze yetkilileri levhanın restore edilerek tekrar eski yerine takılacağını açıkladı. Polonya emniyeti, kendisi için büyük önem taşıyan yazının bulunması amacıyla İnterpol ve Europol’den yardım istemişti. Auschwitz kampında 1 milyondan fazla Yahudi ve Çingene fırınlarda yakılarak öldürülmüş, sağ kalanlar 1945’te Sovyet ordusu tarafından kurtarılmıştı. (aa, ap)