Calvert'i,Troia'dan ölüm bile ayırmadı

Calvert'i,Troia'dan ölüm bile ayırmadı
Calvert'i,Troia'dan ölüm bile ayırmadı

Troia Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Rüstem Aslan, Troya Antik Kenti’yle ilgili ilginç bilgileri basınla paylaştı. Troia’da 1863 ve 1865 yıllarında ilk kazıyı yapan Frank Calvert’in ölümünün ardından çok sevdiği Çanakkale ’de defnedildiğini hatırlatan Aslan, “Pek çok kişinin hâlâ varlığını bile bilmediği Calvert’in mezarı, Çanakkale İsmetpaşa Mahallesi’ndeki özel bir mezarlıkta. Malta kökenli Calvert, enteresan bir kişilik. Ailesi Çanakkale’ye geldiğinde ticaret yaparak zenginleşmişler” diye konuştu.
Çanakkale’ye 1845 yılında, 16 yaşında gelen Frank Calvert’in tarihe ve arkeolojiye ilgili olduğuna işaret eden Aslan, “Calvert ailesinin yaptığı ticaret nedeniyle aldığı gayrimenkuller, araziler var. Şu anda kentin içinde Halk Bahçesi olarak tanımlanan bahçe, Calvert ailesinin konağının bahçesi. Mezarlığı da İsmetpaşa Mahallesi’nde yer alıyor” dedi. Aslan, Troya araştırmalarının, özellikle Anadolu prehistoryasının (tarihöncesi çağlar) çıkış noktasının Frank Calvert ve Calvert ailesine bağlı olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Frank Calvert, Troia araştırmalarında bilinçli olarak ilk kazıyı 1863 ve 1865 yılında yapmış. Fakat o zamanki ekonomik şartlarla bu kazıları ilerletemediği, büyük ve geniş kazılara dönüştüremediği için kazılar kesintiye uğramış. Bu dönemlerde elinde İlyada, cebinde para ile Heinrich Schliemann bölgeye geliyor.”
Calvert’in 1863 ve 1865 yıllarındaki kazılarını kısmen raporlar şeklinde yayımladığını belirten Aslan, “Fakat asıl Troia çalışmalarındaki sansasyonel buluntu 1873’te. Arkeoloji literatüründe ‘Priamos Hazinesi’ olarak tanımladığımız hazineler 1873’te Schliemann tarafından kaçırılıyor. Burada Frank Calvert’in ağabeyi Frederick, Schliemann’a yardım etmiş. Fakat Frank Calvert ile Schliemann’ın ilişkisi bu olaydan sonra kopuyor. Frank Calvert bu durumu çok fazla onaylamıyor. Çünkü Calvert, Çanakkale’yi seviyor ve Çanakkale’de ömrünün sonuna kadar yaşamayı planlamış biri” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Çanakkale

  ,

  Anadolu

  ,

  Para

  ,

  başkan

  ,

  Enteresan

  ,

  Aslan