'Can kurtaran' Bill para dağıtıyor!

'Can kurtaran' Bill para dağıtıyor!
'Can kurtaran' Bill para dağıtıyor!

Kim olduğunu koyu renkli güneş gözlükleri ve bereyle gizlemeye çalışan Bill, miktarı soruna göre belirliyor. FOTOĞRAFLAR: AFP

Bu da bir hayırseverin muhtaçları kurtarma planı: Adını Bill olarak açıklayan gizemli adam, açtığı gişeden ihtiyacı olan herkese en az 50 dolar dağıttı. Yardımları sürecek

NEW YORK - ABD’nin New York kentinde, adını açıklamayan ve yüzünü örten bir kişi, iki gün boyunca isteyenlere para dağıttı. Adının Bill olduğu öğrenilen gizemli iyiliksever, Times Meydanı’nda kurulan gişenin önünde sıfır derece hava sıcaklığına rağmen sıraya geçenlere en az 50 dolar (82 TL) verdi.
Kocaman güneş gözlükleri ve kafasına geçirdiği bere sayesinde tanınmayan Bill’in para dağıttığı gişenin üzerinde ‘Can Kurtarma Gişesi’ yazıyor. Bill’in sözcüsü Drew Tybus, “İnsanlara biraz para elde etmeleri için fırsat tanımak istedik. Herkesin ekonomik krizden etkilenen bir tanıdığı var. Hükümet nasıl şirket ve bankalara yardım ediyorsa, Bill de insanlara yardım etmek istiyor” dedi.

Gişenin yanında korumalar bekliyor
Para almak için sırada bekleyenler, sorunlarını bir kamera ve mikrofonla kuyrukta dolaşan kişiye anlatmak zorunda. Beş saat bekledikten sonra 50 dolar alan Leon McNeill, iki ay önce işinden çıkarıldığını, aldığı paranın bir kısmını annesine vereceğini söyledi. Annesinin can çekiştiğini söyleyen Mario’ya Bill 150 dolar verirken, Irak’ta savaştığını ve depresyona girdiğini söyleyen Curtis 50 dolar aldı.
Sözcü Tybus, bunun New York’taki son para dağıtımı olduğunu ve Bill’in Washington, Boston ve Philadelphia’da 500 bin dolar dağıtacağını söyledi. Tybus, “Bill kimliğini açıklamak istemiyor. Bunun çok riskli olduğunu düşünüyor. Herkes onun parası olduğunu biliyor, başına bir şeyler gelebilir. Ona saldırmayı düşünenleri uyarayım. Gişenin çevresindekiler sivil koruma ve silahlılar” dedi. (aa)