Çanakkale için ortak film

Çanakkale için ortak film
Çanakkale için ortak film

Eriş Akman, senaryoyu 2008 yılında bitirdiğini belirtiyor.

Çanakkale Savaşı filmlerine uluslararası bir prodüksiyon daha ekleniyor. ABD, Avustralya, Türkiye ortak yapımı olacak filmde 'Crocodile Dundee' filmlerinden tanınan Paul Hogan başrolde, Russel Crowe ise konuk oyuncu.

Üç Amerikalı, bir Avustralyalı, bir Türk bir gün bir film çekmeye karar verirler... Fıkra gibi başlıyor ama, değil. Gelmiş geçmiş en iyi televizyon dizilerinden biri kabul edilen ‘Lost’un yapımcısı Ra’uf Glasgow, aralarında ‘The Passion of the Christ/ Tutku’, ‘Harry Potter ve Zümrüdüanka Kuşu’ gibi filmlerin de olduğu birçok yapımda komposer/yapımcı olarak görev alan Amerikalı Benjamin Belladi, Avustralyalı yapımcı Kelley Reynolds ve Türk senarist/yönetmen Eriş Akman bir Çanakkale filmi için bir araya geldi.
Bu enternasyonal kadronun önünde, çekmeyi planladıkları dört film var. Bu filmlerin ikisinin Türkiye ’de çekilmesi planlanıyor. Biri Ra’uf Glasgow’un yeni bilimkurgu film projesi. Öteki ise -yani esas konumuz- ‘Anzac & Johnny the Turk/ Anzak ve Mehmetçik’.
“Bu aslında bir Avustralya filmi” dediği ‘Anzak ve Mehmetçik’i çekme fikri, ilk kez 1988 senesinde düşmüş Akman’ın aklına. “Ancak ben enternasyonal bir film yapmak istiyordum. Benim için önemli olan seyircidir çünkü. Hem çok kimse izlesin, hem izleyenin hoşuna gitsin, politik bir mesajı varsa onu da versin isterim” diyor. Uzunca bir süre etkileyici bir hikâye aradığını, o yıldan beri de yazdığı onlarca Çanakkale senaryosunu çöpe attığını söylüyor Akman. Son halini 2008’de alan senaryodan da oldukça umutlu.
Bu yıl yapılan üç Çanakkale filminden farkı ne olacak diye sorduğumuzda da hikâyeyi öne çıkarıyor Eriş Akman; “Altında aynı zamanda savaş karşıtı bir mesaj yatan, savaşla ilgili bir film olacak” bu diyor.

Çekimler temmuzda
17 yaşında tiyatro okumak için gittiği İngiltere’nin ardından İsviçre’de, Fransa’da ve Hollywood’da uzun yıllar çalıştığı göz önünde bulundurulursa, Akman’ın filmin künyesindeki yapımcılarla nasıl bir araya geldiği az çok tahmin edilebilir. Bu isimleri nasıl ikna ettiği konusunda ise şöyle bir açıklaması var yönetmenin: “Siz bir yapımcıyı bir filme girmeye ikna edemezsiniz, bunu yalnızca hikâye ve senaryo yapabilir!” Çanakkale’de karşılıklı savaşan iki eski askerin, yıllar sonra Çanakkale’de tekrar karşılaşmasını anlatacak filmin başrollerini ‘Crocodile Dundee/ Timsah Dundee’ filmlerinden tanınan Paul Hogan ile Liam Adams (JJ Feild) paylaşacak. Ünlü oyuncu Russel Crowe’un Avustralya Konsolosu olarak seyirci karşısına çıkacağı filmde hemşire rolünü ise ‘Dexter’ın gizemli seri katili Yvonne Strahovski canlandıracak. Başroldeki Türk veteran rolü için Tuncel Kurtiz’in düşünüldüğünü belirten Eriş Akman, “Kurtiz ile prensipte anlaştık ancak sözleşme imzalanmadan bir şey söylemek doğru değil” diyor.
Daha önce Türkiye’de, ‘Samedi Samedi’, ‘Beyaz Bisiklet’, ‘Dünden Sonra Yarından Önce’, ‘Ne de Olsa Çocuk ’ ve ‘Adı: İnsan’ adlı filmlere imza atan Akman’a göre, şu anda Türk sinemasının uluslararası pazara sıçramasının tam zamanı. “Bunu da en hızlı, çokuluslu yapımlarla yapabilirsiniz” diyen Akman, filmin bu açıdan da oldukça önemli olduğunun altını çiziyor. “Film sanatı, ekip işidir. Film, yönetmenin filan değil, bütün ekibindir. Ne yazık ki Türkiye’de bu ekip çalışması disiplini oturamadı” diyor. Bunu bir özeleştiri olarak söylediğini de ekliyor.
Nisan ayında pre-production’a girecek 7.5 milyon dolar bütçeli ‘Anzak ve Mehmetçik’in çekimleri temmuzda Çanakkale’de başlayacak. Tüm dünyada aynı anda vizyona girecek filmin -planlanan- gösterim tarihi ise 25 Nisan 2014, yani Dünya Anzak Günü.