Canavar baba pişman mı oluyor?

Canavar baba pişman mı oluyor?
Canavar baba pişman mı oluyor?

Mahkeme kapısında çarpıcı protesto gösterilerine dün de devam edildi. FOTOĞRAF: REUTERS

İlk iki gün tecavüz ve ensest ilişki suçlarını kabul edip cinayet ve alıkoymayı reddeden Fritzl, kızını dinleyince her suçunu kabul etti


Fritzl, ifadesinde değişiklik yapmasının nedeni olarak kızının ifadesini gösterdi.

LONDRA, ST. PÖLTEN - Avusturya’nın Pölten kentinde devam eden sapık baba Josef Fritzl davasında ilginç gelişmeler yaşandı. Duruşmanın ilk iki gününde hakkındaki suçlamaları kısmen kabul eden Fritzl, dünkü duruşmada cinayet dahil tüm suçlamaları kabul ederek “Üzgünüm” dedi. Avusturya’da 24 yıl evinin bodrumuna kapattığı kızından yedi çocuk sahibi olan ve çocukların önünde kızına defalarca tecavüz eden baba, kızının tanıklığını dinledikten sonra tüm suçlamaları kabul etmeye karar verdi.
Fritzl, ilk iki duruşmada yalnızca tecavüz ve ensest ilişki suçlamalarını kabul, cinayet ve kızını zorla alıkoyup çalıştırma suçlamalarını reddetmişti. Yargıç nedenini sorunca Fritzl, kızının 11 saatlik video tanıklığının etkisiyle fikir değiştirdiğini söyledi.
Dünkü duruşmada ilk kez yüzünü gizlemeye çalışmayan ve açıklamalarıyla avukatı Rudolf Mayer’i de şaşırtan 73 yaşındaki Fritzl, suçlarını kabul ederek kurbanlarına yardımcı olmayı umduğunu anlattı. Elisabeth Fritzl’ın sürpriz katılımı babayı çok şaşırttı. Açıklamaları dikkatle dinleyen Fritzl, kızının tanıklığından sonra üzgün olduğunu söyledi. Elisabeth Fritzl’ın hayatını kitaplaştıracağı için davaya katılmak istediği söyleniyor.
Dünkü duruşmada, Fritzl hakkında 130 sayfalık rapor düzenleyen psikiyatr Dr. Adelheid Kastner, sanığın ciddi kişilik bozukluğu yaşadığını, hâkim olma ve kontrol etme arzusu olduğunu söyledi. Katner, Fritzl’ın istenmeyen, sevilmeyen ancak zeki bir çocuk olduğunu, büyüyünce sırf kendine ait bir insana sahip olmaya karar verdiğini anlattı. 

‘Ömür boyu tedavi edilmeli’

Kastner, alacağı ceza ne olursa olsun, Fritzl’ın  ömrünün kalanını bir psikiyatri kliniğinde tedavi görerek geçirmesini de tavsiye etti. Dr. Kastner “Tedavi edilmezse aynı hareketleri tekrarlayabilir” diye konuştu.
İlk duruşmaları izlemelerine izin verilmeyen basın ve izleyiciler de dün salona alındı. İlk iki gün Elisabeth Fritzl’ın ifadesini içeren 11 saatlik video izlenmişti. Aileyi korumak için kapalı kapılar ardında görülen davada, Josef Fritzl’ın tüm kayıtları büyük bir dikkatle dinlediği belirtiliyor. (bbc, afp)