Çankaya Köşkü'nde kültür sanatın büyük günü

Çankaya Köşkü'nde kültür sanatın büyük günü
Çankaya Köşkü'nde kültür sanatın büyük günü

Toplu fotoğrafta Ergin İnan, Oya Eczacıbaşı, Abdullah Gül ve Cemal Kafadar ın (soldan sağa) yanı sıra İnan ın 4.5 yaşındaki kızı Leyla da yer aldı.

Ressam Ergin İnan, tarihçi Cemal Kafadar ve İstanbul Modern adına Oya Eczacıbaşı ödüllerini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den aldı

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri, dün Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Gül tarafından sahiplerine verildi. Ödülleri tarihçi Cemal Kafadar, ressam Ergin İnan, İstanbul Modern adına Oya Eczacıbaşı aldılar. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında son yıllarda Türkiye ’de kültür, sanat ve bilim alanında önemli çalışmalara imza atıldığını söyledi. Gerçek zenginliğin göstergesi olan bu çalışmaların hamisi olacağını vurgulayan Gül, konuşmasının devamında ödül kazananları övdü. Gül, Türkiye’de resim sanatına ilginin arttığını, daha çok tarih okunduğunu, müzeciliğin dinamizm kazandığını anlattı.
Tören, Ankara Nefesli Çalgılar Beşlisi’nin dinletisiyle başladı. Daha sonra ödüle layık görülen sanatçılarla ilgili tanıtım filmi izletildi. 

Haliç’e dikkat çekti
Ödül töreninde konuşan Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Cemal Kafadar, Haliç’teki köprü çalışmalarına dikkat çekerek köprü çalışmalarının İstanbul’un tarihi dokusunu bozacağı gerekçesi ile yeniden hesaplanması gerektiğini söyledi. Ödülü almaktan duyduğu memnuniyeti belirten Kafadar, kendisinin bir ‘İstanbul aşığı’ olduğunun altını çizdi. Kafadar konuşurken, tören salonunda bulunan annesi Muzaffer Kafadar ve babası Rahmi Kafadar gözyaşlarını tutamadı.
Prof. Ergin İnan ise ödülünü 4.5 yaşındaki kızı Leyla ile birlikte alırken çekilen toplu fotoğrafta minik Leyla da yer aldı. (dha)