Cannes hem sürprizli hem değil

Cannes hem sürprizli hem değil
Cannes hem sürprizli hem değil
60'ların folk ortamından Justin Timberlake manzaraları, Roman Polanski'den bir 'Kürklü Venüs' hikâyesi, 'Muhteşem Gatsby'... Bu sene Cannes'da yelpaze epey geniş.

Dünya sinemasının birinci ligi bir kez daha Altın Palmiye yarışında bir araya gelmek için gün sayıyor. Bu sene 15-26 Mayıs arasında gerçekleştirilecek Cannes Film Festivali’nin programı dün açıklandı. Tabii ki Coen’lerden Nicolas Winding Refn’e yıldız yönetmenler yeni filmleriyle Cannes’a gidebilen şanslı azınlık karşısında görücüye çıkacak.
Baz Luhrmann’ın merakla beklenen açılış filmi üç boyutlu Fitzgerald uyarlaması ‘Muhteşem Gatsby’ muhtemelen festivalin en ihtişamlı filmlerinden.
Steven Spielberg’in başkanlık yapacağı jüride rüzgârın ne yönden eseceğini kestirmek biraz zor -zira sinefilliğiyle ünlü yönetmen her damardan sinemaya göz kırpabilir- ama zorlu bir seçim olacağı şimdiden aşikâr. ‘Çılgın 20’lerin’ tadına varan Carrey Mulligan, yarışmadaki Coen Biraderler’in ‘Inside Llewyn Davis’inde 60’ların folk ortamlarında arzı endam ediyor. Üstelik Justin Timberlake eşliğinde... Merakla beklediğimiz Altın Palmiye adayları arasında en şaşırtıcısı ise televizyon için çekilen ‘Behind The Candelabra’. Steven Soderbergh’in HBO için çektiği ve Michael Douglas’ın ünlü şovmen Liberace’yi canlandırdığı ‘Behind The Candelabra’nın Cannes’da gösterileceği söylentileri çok önceden yayılmaya başlamıştı. Ama kimse bir HBO yapımının Altın Palmiye adaylığına kadar gideceğini tahmin edememişti.
Kaplanoğlu kısa jürisinde
François Ozon’un Altın Palmiye adayı ‘Jeune & Joliesi’ ise en azından kâğıt üstünde tam onun filmografisinin ‘eğlence kanadından’ bir hikâye sunuyor: 17 yaşında bir kızın dört mevsimini dört şarkı eşliğinde anlatıyor. Alexander Payne, ‘Nebraska’da âdeti olduğu üzere bir yol hikâyesini, Roman Polanski ise ‘Kürklü Venüs’te âdeti olduğu üzere ‘oynak’ güç dengelerini konu alıyor. Bu filmin başrolündeki Matthieu Amalric, bir de Arnauld Desplechin’in ‘Jimmy Picard’ında bu sefer Roberto Benigni’yle beraber jürinin karşısına çıkıyor. Festivalin yeni gözdesi Paolo Sorrentino (‘Olmak İstediğim Yer’) ‘La Grande Bellezza’, festivalin evladiyelik gözdelerinden Takashi Miike ise ‘Straw Shield’ ile yarışmada. Altın Palmiye yarışında tek bir kadın yönetmenin olmasına ise ne demeliyiz bilmiyoruz: Valeria Bruni-Tedeschi, Altın Palmiye adayı ‘Un château en Italie’de hem kamera arkasında hem de oyuncu.
Sofia Coppola’nın Emma Watson’lı ‘Bling Ring’i ve Claire Denis’in ‘Les Salauds’u ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde.
Bu sene Cannes’da Türkiye ’den film yok. Ama Jane Campion başkanlığındaki Cinefondation ve kısa film jürisinde yönetmen Semih Kaplanoğlu var.