Cannes jürisinden inciler

Cannes jürisinden inciler
Cannes jürisinden inciler
Her yerde büyük ilgi gören bu yılki Cannes jürisinin başkanı Steven Spielberg, Cannes'ın bir sanat platformu olduğunu ve büyük kitle filmleriyle bir şeyler yaratmak için yapılmış filmlerin birlikte yarışmaması gerektiğini söyledi.
Haber: ATİLLA DORSAY / Arşivi

Bu yılki jüri, son yıllardaki en iyi Cannes jürisi sayılıyor. Ve her yerde büyük ilgi görüyor. Bu nedenle ilk gün yaptıklır basın toplantısı tam bir gazeteci baskınına uğradı. Ve çoğu salona giremedi. Biz girebilen ve üstelik resim de çekebilen şanslılar arasındaydık...
En büyük ilgi elbette Steven Spielberg’eydi. Dünyanın ün ünlü yönetmeni olmak kolay mı? Sanatçı çeşitli jürilik önerilerini hep çalıştığı için kabul edemediğini, bu kez denk düştüğü için büyük onur duyarak geldiğini söyledi. Cannes’ın Amerikan seçimleri veya Oscar’lar gibi ‘bir büyük kampanya’ değil, sadece bir sanat platformu olduğunu, sinemada zaten tüm filmlerin seyirci ilgisi için her gün yarıştığını, aslında büyük kitle için çekilmiş filmlerle bir şeyler yaratmak için yapılmış filmlerin hiçbir koşulda yarışmaması gerektiğini ekledi. Spielberg, önemli olanın sinemayı en geniş biçimiyle kavrayıp kucaklamak, bir bayram havası estirmek olduğunu, tüm dünyada konuşulan onca farklı dilin yanında sinemanın belki tek ortak dil olduğuna inancını da belirtti.
Bir diğer usta, Ang Lee ile Spielberg birblerine sürekli komplimanlar yolladılar. Lee Cannes’ın dünyanın en saygın sinema platformu olduğunu ve kitle sinemasıyla Fransız tarzı ‘auteur sineması’nın büyük randevusu olduğunu söyledi. Nicole Kidman, şu anda zamanı ve sabrı olduğu için öneriyi kabul ettiğini, Hollywood’da göremediği Spielberg’le iki hafta geçirmenin de ‘heyecan verici’ olduğunu belirtti.
Altın Palmiye’li Romen yönetmen Cristian Mungui, filmleri yargılamanın zor bir iş olduğunu, kendi adına risk almış ve yapılanın ötesine geçmiş sanatçıların filmlerine değer vereceğini açıkladı. Oscar’lı oyuncu Christopher Waltz “bu önemli filmleri tartışma fırsatı bizim için bir ödül” yorumunu yaparken, ünlü Fransız oyuncusu Daniel Auteuil şöyle dedi: “Nete girip onca yıldır Altın Palmiye almış filmlerin listesine baktım. Ve bana ne çok şey verdiklerini gördüm. Bu kez seçenlerin arasında olmak onur verici”.