Cannes seçkisine İtalya damgası

Cannes seçkisine İtalya damgası
Cannes seçkisine İtalya damgası
13-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek 68. Cannes Film Festivali'nin programı açıklandı. Coen biraderler başkanlığındaki ana yarışmada Nanni Moretti, Paolo Sorrentino, Gus Van Sant, Todd Haynes gibi ünlü yönetmenlerin son filmleri var. Geçen yıl Nuri Bilge Ceylan'ın Altın Palmiye kazandığı festivalde bu yıl Türkiye'den film yer almıyor. İtalya ise üç filmle ana yarışmada!

13-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Cannes Film Festivali, Altın Palmiye ödüllü ana yarışma, Belli Bir Bakış ve özel gösterimlerden oluşan resmi programını dün yapılan basın toplantısıyla açıkladı. Geçen yıl Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ ile aldığı büyük ödül Altın Palmiye’yi kazandığı festivalde bu yıl Türkiye ’den film yer almıyor. Şimdilik diyelim, zira henüz ana yarışma için 17 film açıklandı. Festivalin organizatörleri önümüzdeki günlerde iki ile dört yeni filmin daha yarışmaya ekleneceğini duyurdu.

Bu yıl Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında Oscar ödüllü ‘Muhteşem Güzellik’in İtalyan yönetmeni Paolo Sorrentino’nun başrolünü Michael Caine’e emanet ettiği ‘Youth’ dikkat çekiyor. Yarışmadaki tek İtalyan Sorrentino değil. Cannes’ın gedikli yönetmenlerinden Nanni Moretti son filmi ‘Mia Madre’yle, ‘Gomorra’nın yönetmeni Matteo Garrone ise yeni filmi ‘The Tale of Tales’la Altın Palmiye şansını deneyecek. Anlaşılan Cannes’da bu yıl İtalya fırtınası esecek.
Amerikan bağımsız sinemasının önemli isimlerinden Gus Van Sant ‘The Sea of Trees’le yarışmada. Ayrıca ‘Yeraltı Peygamberi’ ile tanınan Fransız yönetmen Jacques Audiard ve Çin sinemasının önemli ismi Jia Zhangke yeni filmleriyle Cannes’da Coen Biraderler başkanlığındaki jürinin karşısına çıkacak.

'AMY'NİN DÜNYA PRÖMİYERİ DE CANNES'DA
Yarışmada dikkat çeken diğer bir yönetmen ‘Far From Heaven’, ‘I’m Not There’ gibi filmlerle tanınan Todd Haynes. ABD ’li Haynes, heyecanla beklenen Patricia Highsmith uyarlaması, başrolünde Cate Blanchett’in yer aldığı yeni filmi ‘Carol’ın dünya prömiyerini Cannes’da yapacak. ‘Dogtooth’la dikkat çeken genç Yunan sinemacı Yorgos Lanthimos, başrollerini Colin Farrell ve Lea Seydoux’a emanet ettiği distopya filmi ‘The Lobster’la yarışacak.
Yarışma dışı gösterilecek filmler arasında ise Woody Allen’ın yönettiği ‘Irrational Man’ ve Asif Kapadia’nın Amy Winehouse belgeseli ‘Amy’ bulunuyor.

BU YILKİ ALTIN PALMİYE ADAYLARI
Dheepan, yön: Jacques Audiard
A Simple Man, yön: Stéphane Brizé
Marguerite and Julien, yön: Valerie Donzelli
The Tale of Tales, yön: Matteo Garrone
Carol, yön: Todd Haynes
The Assassin, yön: Hou Hsiao Hsien
Mountains May Depart, yön: Jia Zhang-Ke
Our Little Sister, yön: Hirokazu Kore-Eda
Macbeth, yön: Justin Kurzel
The Lobster, yön: Yorgos Lanthimos
Mon Roi, yön: Maïwenn
Mia Madre, yön: Nanni Moretti
Son of Saul, yön: László Nemes
Youth, yön: Paolo Sorrentino
Louder Than Bombs, yön: Joachim Trier
The Sea of Trees, yön: Gus Van Sant
Sicario, yön: Denis Villeneuve