Cannes'dan 'topuk' özrü

Cannes'dan 'topuk' özrü
Cannes'dan 'topuk' özrü
Cannes Film Festivali'nde düz ayakkabı giyen kadınların kırmızı halıya alınmaması tepki çekince özür gecikmedi: Yasak yok, güvenlikçiler heyecandan şaşırdı.

Fransa’da bu yıl 68’incisi düzenlenen Cannes Film Festivali’ndeki ‘topuklu ayakkabı giyilmesi zorunluluğu’ tartışmalara yol açmıştı. Screen International dergisinde salı günü yayınlanan “Cannes’da düz ayakkabı giyen kadınların kırmızı halıya alınmadığı” haberi tepki çekti, sosyal medyada kadınlar, spor ayakkabılı fotoğraflarını yayınladı. Danimarkalı ampute film yapımcısı ve prodüktör Valeria Richter’ın, topuklu ayakkabı giymediği gerekçesiyle festivaldeki 'The Sea of Trees' adlı filmin galasından dört kez geri çevrildiğini açıklamasıyla tartışma daha da alevlendi. Sonunda Cannes yönetiminden 'özür' geldi. 

Ampute film yapımcısı: Topuklu giyemediğim için Cannes'a alınmadım!

BİRAZ DA OSCAR İLE UĞRAŞIN
Seksist olmakla suçlanan Cannes yönetimi önce “Düz ayakkabının yasaklanması gibi bir durum yok” açıklaması yaptı. Festivalin direktörü Thierry Fremaux önceki gün ise düz ayakkabı giyen kadınların kırmızı halıya alınmamasıyla ilgili festivaldeki güvenlik görevlilerini işaret ederek “Özür dileriz. Galiba onlardan kaynaklı aşırı heyecanlı bir an yaşandı” dedi. Fremaux, dün sabah ayrıca Cannes festival yönetiminin kadın düşmanlığı yaptığı suçlamalarıyla adaletsizce hedef gösterildiğini söyledi. ABD ’de düzenlenen Oscar Ödülleri’nin daha seksist olduğu imasını yapan Fremaux, “İnsanlar Cannes Film Festivali ile değil, Oscar Ödülleri’yle uğraşsın” diye konuştu.