Cansız olsa da kapanacak!

Cansız olsa da kapanacak!
Cansız olsa da kapanacak!

İran polisi, Ahmedinecad iktidarıyla birlikte dini giyim baskısını artırdı. FOTOĞRAF: AP

İran'da ahlak polisinin mağaza sahiplerine emri: Vitrinde başörtüsüz ve vücut kıvrımları belli manken, kravat ya da papyon olmayacak

TAHRAN - İran’da vitrin mankenlerine de İslami örtünme kuralları uygulanacak. İslami giyim tarzından sorumlu ahlak polisi bir bildiri yayımlayarak mağaza vitrinlerinde kullanılan başörtüsüz ve vücut kıvrımları belli olan cansız mankenleri yasakladı. Resmi haber ajansı IRNA’da yayımlanan habere göre ahlak polisi, “Vücut hatları belli olan ve tesettürlü olmayan mankenlerin dükkânlarda kullanılması yasaklanmıştır” ifadesiyle mağaza sahiplerini uyardı. Bildiride ayrıca erkeklerin kadın iç çamaşırı satmasının ve vitrinlerde kravatla papyon sergilenmesinin de yasaklandığı belirtildi.
Bu yasak, Batı kültürü etkisine karşı alınan sıkı önlemler olarak yorumlanıyor. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın 2005’te iktidara gelmesinden beri İran polisi, sıkı dini giyim kurallarını uygulamada yetersiz kalan kadın ve erkeklerin yanı sıra mağazalara ve firmalara karşı da baskıyı artırdı. 

İlk ihlalde uyarı alıyor
Batılı giyime karşı uygulananan baskıdan en çok İranlı kadınlar nasibini alıyor. Geçmişte bu tür baskıcı kampanyalar genellikle yaz boyunca sürerken, geçen yıl kadınlarda dar pantolonlara uygulanan yasak hâlâ devam ediyor.
Giyim yasalarını bir kez ihlal eden İranlılar sadece uyarı alıyor. Yasağa ikinci defa uymayanlar hakkında dava açılıyor ve ‘rehberlik dersi’ne tabi tutuluyor. Ülkenin iç kesimlerinde muhafazakâr giyim tarzı tercih edilirken kent merkezlerindeyse batılı giyim tarzına büyük bir ilgi duyuluyor. (bbc, aa)