Cantona'dan basit devrim tarifi: Bankaları çökertin!

Cantona'dan basit devrim tarifi: Bankaları çökertin!
Cantona'dan basit devrim tarifi: Bankaları çökertin!

Eric Cantona

Sahaların efsanesi Eric Cantona, eylemcilere bankalardaki paralarını çekip, sistemi çökertmeyi önerdi

Efsanevi Fransız futbolcu Eric Cantona ’nın emeklilik reformuna karşı sokaklara dökülen hemşerilerine kışkırtıcı bir mesajı var: Toplu halde paralarınızı çekin, bankaları çökertin!
44 yaşındaki eski futbolcu Nantes’da yayımlanan yerel gazete Presse Océan’a verdiği ve YouTube’a da yüklenen mülakatta, protesto gösterileri yapanların bunun yerine bankalardaki paralarını çekerek sosyal ve ekonomik bir devrim yapabilecekleri önerisini ortaya attı. Gazete Cantona’ya, yoksullar için ev kampanyaları yapan Abbé Pierre Vakfı’ndaki çalışmalarını soruyor, sohbet Fransa ’daki eylemlere bağlanıyor. Cantona, ‘devrim yolunda’ yapılması gerekeni şöyle anlatıyor:
“Bunca yoksulluk varken mutlu olabileceğimizi sanmıyorum. Ama yapacak birşeyler var. Bugünlerde sokaklarda olmak ne anlama geliyor? Protesto etmek mi? Kendinizi kandırmayın. Bu işe yaramaz. Devrimi başlatmak için ellerimize silah almıyoruz, bugünlerde devrim yapmak gerçekten kolay. Sistem bankaların gücü üzerine kurulu, bankaların çökertilmesi gerekir.”
Ünlü futbolcu gösteri yapan üç milyon insanın paralarını bankalardan çekmeleri halinde, sistemin çökeceğini söylüyor: “Üç milyon, 10 milyon insan... Ve bankalar çöker, gerçek bir tehdit de yok. Bu gerçek devrim. Zor değil, sokaklara çıkmak ve otomobilinizle kilometrelerce yol gitmek yerine yakınınızdaki bankaya gidin, paranızı çekin. Çok sayıda insan bunu yaparsa sistem çöker. Silahsız, kansız...” Mülakatın yer aldığı video YouTube’da popüler kayıtlardan biri oldu bile.


  ETİKETLER:

  Fransa

  ,

  Mayın

  ,

  Eric Cantona

  ,

  haber