Caro'dan retro şov

Caro'dan retro şov
Caro'dan retro şov
Hollanda'nın Adele'e yanıtı Caro Emerald, ikinci albümü 'The Shocking Miss Emerald' ile ilk albümüne adeta bir devam filmi çekmiş.
Haber: DOĞU YÜCEL / Arşivi

Son zamanlarda kadın şarkıcıların müzik sektöründe ağırlıklarını hissettirdiklerine tanık oluyoruz. Adele, Lana Del Rey, Beyonce, Lady Gaga, Hayley Williams yeni kuşağın ‘diva’ veya diva adayları arasında. Türkiye ’de de durum çok farklı değil. Yasemin Mori, İrem Candar, Selin Damar, Ceylan Ertem, Aylin Aslım gibi isimler hem farklı hem de cesur duruşlarıyla erkek şarkıcılara ders veren işler yapmaya devam ediyorlar. İşte bu akımın Hollanda temsilcisi olarak gösterebileceğimiz Caro Emerald da retro tarzıyla dikkat çeken bir müzisyen. Adele gibi o da balıketli, ‘ hükümet gibi kadın’ dediğimiz cinsten bir fiziğe sahip. Şarkı söylemeye başladığında ise o kocaman vücuttan ‘Gilda’da ‘Put the Blame on Mame’i söyleyen incecik Rita Hayworth çıkıyor gibi. ‘Gilda’ örneği Caro Emerald’la çok örtüşüyor aslında. İlk albümü ‘Deleted Scenes from the Cutting Room Floor’ ismiyle, kapağıyla, klipleriyle, şarkı aralarındaki diyaloglarla ve şarkılarıyla 40’lı, 50’li yıllardan kalma bir filme yapılmış soundtrack gibiydi. Bazı modern sound denemeleri ve hiphop vokallerini attığınızda rahatlıkla ‘Casablanca’, ‘Rüzgâr Gibi Geçti’ gibi filmlere ekleyebileceğiniz şarkılarla dolu olan ilk albüm Avrupa ’dan rüzgâr gibi geçti. Hollanda’da 30 hafta 1 numarada kalarak Michael Jackson’ın ‘Triller’ını geçerek rekor kıran albüm Avrupa genelinde 1 milyondan fazla sattı.
Caro’nun başarı öyküsü ilginç tesadüflerin bir araya gelmesinden oluşuyor. 2007’de Hollandalı prodüktör Jan van Wieringen ‘Back It Up’ isimli şarkısına vokalist ararken tanışıyor Caro’yla. Hip-hop temelli bu pop caz şarkısında Caroline Esmeralda van der Leeuw (gerçek adı) harikalar yaratıyor ve şarkı YouTube’da kısa sürede binlerce hit’e ulaşınca Wieringen, Caro ile uzun metraj bir albüm kaydetmeye karar veriyor. Plak firmaları Caro’yla anlaşmaya yanaşmayınca da kendi firmalarını kuruyorlar. Albüm Hollanda’da tüm zamanların en büyük satış başarılarından birine imza atıyor. 104 hafta boyunca listelerden düşmeyen albüm daha sonra Hollanda’daki “1 albüm 2 seneden fazla listelerde kalamaz” kuralı yüzünden liste dışı kalıyor. Bu kural daha sonra “Eğer mevzu bahis albüm ilk fiyatından satılmaya devam ediliyorsa listelerde kalabilir” olarak değişince yayımlandıktan neredeyse 3 sene sonra listelere 8 numaradan giriyor. Hollanda’da durum böyleyken Avrupa’da da çok ses getiriyor Caro. Amerika’da ise ‘Back It Up’ Vampire Diaries dizisinde çalınca dikkatleri çekiyor. Türkiye’de de ses getiren Caro 12 Temmuz 2012 konserinde Santralistanbul’u doldurmayı başarmıştı. 

Garantili yolu seçmiş 
İsimsiz bir şarkıcının böylesine başarılı bir ilk albümün ardından ne yapacağı büyük bir merak konusudur. Bu baskının ve beklentinin altından kalkabilecek midir, bunu yaparken sound’unu koruyacak mıdır, yoksa bambaşka bir şey deneyerek ters köşe mi yapacaktır gibi sorular akılları meşgul eder. Caro, bu dönemeçte en garanti yolu seçmiş diyebiliriz. Hiphop elementleri ve modern R&B ile zenginleştirdiği swing, caz ve mambo kırması sound’a devam ediyor Bayan Emerald. Yine albüm kapağından kliplere kadar bir soundtrack havası var, bu açıdan ‘The Shocking Miss Emerald’ adeta ilk albümün ‘devam filmi’ gibi.
Çıkış single’ı ‘Tangled Up’ın ilk albümün çıkış şarkısı ‘Back It Up’a benzerliği sadece bir örnek. Yine de Caro tango da yaparken, caza da dümen kırarken kendini dinletmeyi biliyor. Bir kere arkasındaki Grandmono Orchestra da şarkı yazarları da çok sağlam. Belirtmeliyiz ki, hemen hemen her şarkının yazımında Caro’nun imzası da var. Albüm tıpkı ilk albüm gibi kısa sürede müptelalık yaratıyor dinleyicide. Yazı boyunca bahsettiğimiz retro sound’lar için günümüzde fazla seçeneğimiz olmadığı düşünülürse Bayan Emerald müzikseverlerin mutlaka kulak vermesi gereken bir isim. ‘The Shocking Miss Emerald’ ise şoke etse de etmese de yılın albümlerinden biri. Swing yapmadan, tempo tutmadan ve parmaklarını şıklatmadan dinleyebilene rastlanmadı henüz!