Caster'ın kadınlık haykırışı

Caster'ın kadınlık haykırışı
Caster'ın kadınlık haykırışı
Erkek olduğundan şüphelenilerek teste tabi tutulan şampiyon atlet Semenya, kadınca süslenip poz verdi

LONDRA - Göz alıcı elbiselerle salınmak, takıp takıştırıp makyaj yapmak kadın olduğunuzu kanıtlamaz. Ama kadın olduğunu ‘ispat etmek’ zorunda kalan şampiyon atlet Caster Semenya’da işe yaramışa benziyor. Erkek olduğu iddialarıyla gündeme oturan ünlü sporcu magazin dergisi You’nun kapağında göz kamaştırıcı fotoğraflarıyla yer aldı. Berlin’deki Dünya Atletizm Şampiyonası’nda rekor kırarak altın madalya kazanan kadın atletin başarısından çok erkek olduğu tartışmaları öne çıkmıştı. Uluslararası Atletizm Federasyonu bununla kalmayıp Semenya’nın cinsiyet testine tabi tutulmasını istemişti.
18 yaşındaki Semenya, tüm bu iddialara inat, You dergisine şık ve kadınsı halleriyle pozlar verdi. Siyah gece elbisesi, topuklu ayakkabıları ve yapılı saçlarıyla onun erkeğe benzer bir yanını bulmak zor. Dergi fotoğrafları ‘Caster’a bir de şimdi bakın!’ başlığıyla duyurmuş. Semenya da dergiye tartışmaları “Tanrı beni böyle yarattı. Erkek yakıştırmalarını ciddiye almıyorum. Kendimi olduğum gibi kabul ediyor ve gurur duyuyorum” diyerek yanıtlıyor.
Kadınlar 800 metre koşusunda altın madalya sahibi Semenya’nın cinsiyet testi sonuçlarının Atletizm Federasyonu’na yakın zamanda ulaşması bekleniyor. Genç atletse ısrarla bu tartışmaların başarısını gölgelemesine izin vermeyeceğini söylüyor. (The Daily Mail)