Çayı koyun, Leyla the Band geliyor

Çayı koyun, Leyla the Band geliyor
Çayı koyun, Leyla the Band geliyor

Leyla The Band salı gecesi Beyoğlu'ndaki Jolly Joker'de ilk konserini verdi.

'Leyla ile Mecnun' dizisi ekibinden oluşan Leyla the Band'in ilk konseri dün akşam Jolly Joker İstanbul'daydı. Salon tıklık tıklımdı, çişe gitmek imkânsız, bira tazeletmek zordu ama herkes çok mutlu görünüyordu...
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elifturkolmez@gmail.com / Arşivi

Duvarda, Ferdi Tayfur’un 70’lerde çekilmiş yakışıklı bir fotoğrafı asılı. Güzelce çerçevelenmiş. Sahnede bir tepsi içinde bardaklar, çaydanlık, şekerlik duruyor. Ön taraftaki seyirci birazdan kafasına ‘İsmail Abi’ yazan bantlar takacak, “Mecnuuun” diye bağıracak ama bunları yaparken şarkı sözlerinde tek hece sektirmeyecek gibi bakıyor. Ortalardan bir yerden beyaz bir at kafası resmi açılıyor. Leyla the Band’in ilk konseri yönetmen Onur Ünlü ’nün bagetini zile vurmasıyla ve “Burada olduğumuz için özür dileriz” sözleriyle başlıyor.
İlk şarkı Ferdi Tayfur klasiği ‘Ben de Özledim’. Bitince Ali Atay, “Şimdi kısa bir ara vereceğiz” diyor. Gerçekten yapsalar yadırganmaz. Peşinden ‘Bir Arada’, üçüncü şarkı anonsundan önceyse “İstek var mı?” sorusu geliyor. İzleyicinin peş peşe sıraladığı şarkı isimlerine karşılık Onur Ünlü’nün cevabı: “Onu çalamayız”, “Onu da çalamayız”, “Yok, o da olmaz.” ‘İstek’ mevzuu kısa sürede kapanıyor.
Ali Atay’ın üzerinde ‘İsmail Abi’ tişörtü var. ‘İlk konser’i olmasına rağmen çok rahat. Sesi, sonlara doğru yorulup gıcırdasa da ‘Yalan’da, ‘Yokluğunda’da, ‘Eksik Bir Şey’de kaymak. Seyirciyle tek tek konuşuyor. Tribün lideri tadında alkış tutturuyor. Bir tek atkısı eksik. İnce belli bardağı elinde, “Korkma benden gidiyorum” diyor, “Sevip de ölmeyen var mı?” diye soruyor. “Kalırsan eğer buram senin” deyip, tişörtündeki ‘İsmail Abi’ stencil’inin sol kulağına tekabül eden yeri tutuyor.
Osman Sonant yeşil gömleği, güzelce taranmış saçları, gözlükleri, klavyesi, yan flütü, mızıkası ile grubun ‘beyefendisi’. ‘Yeniden’i söylüyor. 90’larda tek albüm yapıp kaybolmuş o şarkıcılardan biri sanki. İyi bir şeyler hatırlatıyor. Şarkıları, biri size kahve yapmış ya da bir tas erik yıkamış tadında. Grubun en çok gülümseyeni de o.
Konserin en güzel anlarından biri Leyla ile Mecnun’un ‘İsmail Abi’ si, Leyla the Band’in basçısı Serkan Keskin’in en az Kamuran Akkor ve Kibariye kadar içten bir ‘Kim bilir’ patlatışı oluyor. O söylerken düşünüyorum, ilerleyen konserlerde de bir Zeki Müren şarkısı okusa… Mesela ‘Söyleyemem Derdimi’… Yakışır.
Dizinin Benjamin’i Sarp Aydınoğlu perküsyonda, asıl enstrümanı viyola olan Fırat İkisivri gitarda ve Sarper Aksoy klarnette çok iyi. Sarper Aksoy Marmara Üniversitesi’nde klarnet eğitimi almış. ‘Yokluğunda’nın düzenlemesi Fırat İkisivri’ye aitmiş. Dizide rol almadıkları için seyirci bu iki müzisyeni tanımıyor belki ama bundan sonra adlarını daha sık duyacağımız kesin.
Onur Ünlü’nün oturduğu yerde güneş gözlüklerini kaybetmesinden sonra en ilginç an, sahnede bir anda omzuna attığı sarı şalıyla Ceza ’nın belirmesi oldu. Osman Sonant’la düet yaptı. Seyirciye ve gruba doğaçlama övgüler sıraladı ve bir rapçi olduğu üzere, diyeceğini pat pat söyleyip tak tak gitti.
Kapanışı ‘Vay Be’ ile yaptılar, yoğun tezahürata ellerini kalplerine götürerek karşılık verdiler. Serkan Keskin, “İsmail Abi” çığlıklarına kulisten geri dönüp teşekkür etti, “Gerçekten teşekkür ederim” deyip seyirciyi alkışladı.
Çekimde olan ve konserin sonlarına yetişen dizinin ‘Erdal Bakkal’ı Cengiz Bozkurt ve ‘Leyla’sı Melis Birkan, sandalyeler kaldırılıp, yerler süpürülürken bile izleyicilerin telefonlarına gülümsüyordu. Sahnedekilerden daha çok yoruldular.
Grubun ilk konseri çişe gitmeden, göz kırpmadan izlendi. Salonun altı, üstü, koridoru doldu taştı. Haziran konserlerinin biletleri şimdiden tükendi. Bu ilgi, pek çok şarkıcıya nasip olmayacak türden bir ilgi. Belki de müziğin geleceği oyuncularda. Televizyonun popüler ettiği isimlerin yapacağı albümlerde, çıkacağı sahnelerde... Bir ‘İsmail Abi’ ya da ‘Volkan Kaynar’ tişörtünün piyasadaki pek çok albümden çok satacağı aşikar.
Leyla the Band, beden eğitimi dersinde yuvarlanıp minderden çıkanlar, annesiyle pazara gidenler, misafirlerin elini öpenler, çay demleyenler, çay bardağında rakı içenler, kahır çekenler, birden neşeleniverenler için söylüyor. Çok uzamaz, bu ilgiye halk konseri de verir gibi görünüyor. Çay bardaklarını, rakıyı, karpuzu hazırlayın.