Caz için eşsiz bir yerde Gezi'ye saygı

Caz için eşsiz bir yerde Gezi'ye saygı
Caz için eşsiz bir yerde Gezi'ye saygı
'Caz İçin Tuhaf Bir Yer' konserine ev sahipliği yapan Rahmi Koç Müzesi'nin endüstri tarihi kokan mekânı bir caz konseri için eşsiz bir atmosfer oluşturdu. Gecede sahneye çıkan Karios 4tet, Bojan Z, Gezi direnişçilerine selam göndermeyi unutmadı.

İstanbul Caz Festivali’nin dün (cumartesi) akşamki programı, festivalin ilginç mekân seçimleriyle öne çıkan bölümlerinden ‘Caz İçin Tuhaf Bir Yer’ idi. Mekân seçimleri kadar sanatçı seçimleriyle de festivalin ‘sıra dışı’ bölümlerinden biri olan ‘Caz İçin Tuhaf Bir Yer’, bu yıl Rahmi M. Koç Müzesi’nin arka tarafındaki taşkızağın yanında yer alan avluda gerçekleşiyordu. Müzenin endüstri tarihi kokan koridorlarından geçilerek gelinen ve sanayileşme çağının unutulmaya yüz tutmuş dev makineleri ve gemileri ile dolu bu alan, bir caz konseri için gerçekten de eşsiz bir atmosfer oluşturmuştu.
Gecenin ilk grubu, İngiltere ’nin son yıllardaki en ilginç ve yenilikçi caz gruplarından biri, Kairos 4tet idi. Saksofoncu ve besteci Adam Waldmann’ın önderdiğindeki ekip, konserine ilk albümlerinden bir parçayla başladı ve bir saat boyunca geçen ay yayımlanan üçüncü albümleri dahil bütün albümlerinden parçalar çaldı. Yeni albümden ‘The 99’ isimli eserlerini Gezi direnişine ithaf eden grup, konser boyunca oldukça klasik caz kalıplarından uzak, oldukça dinamik bir performans sergiledi ve seyircilerden de büyük bir ilgi gördü.
Gecenin ikinci grubu olarak sahneye çıkan Fransız sanatçı Bojan Z ise yer yer Balkan cazına yaklaşan, yer yer de sertleşerek neredeyse bir rock performansına dönüşen tarzı ile etkileyici bir konser verdi. Konserin sonunda o da Gezi’ye bir selam gönderdi, seyircinin yoğun alkışları ile bis’e gelen sanatçı bu sefer solo piyanoda çaldığı kısa ama çok güzel eser ile bu ilginç geceye tatlı bir nokta koymuş oldu.


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  İstanbul

  ,

  caz

  ,

  Rock

  ,

  klasik

  ,

  dolu

  ,

  Konser

  ,

  Selam

  ,

  Uzak