Cazın kalbi İstanbul'da atacak!

Cazın kalbi İstanbul'da atacak!
Cazın kalbi İstanbul'da atacak!
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Bu yıl İstanbullu caz dinleyicileri için daha özel bir yıl olacak. Çünkü ikincisi düzenlenecek 30 Nisan ‘Uluslararası Caz Günü’ etkinliklerine bu yıl İstanbul ev sahipliği yapıyor.
2011 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim , Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ilan edilen 30 Nisan günü dünyanın her yerinden caz sanatçıları ve cazseverler ‘Uluslararası Caz Günü’nü kutluyor. Dün İKSV Salon’da yapılan basın toplantısında UNESCO Dış İlişkiler direktörü Neil Ford, Thelonious Monk Caz Enstitüsü Başkanı Tom Carter, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Dairesi Başkanı Cem Kahyaoğlu ve Kültür ve Turizim Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel Uluslararası Caz Günü ile ilgili yaptıkları hazırlıkları anlattılar. İlk olarak söz alan Neil Ford UNESCO ana konser salonu olarak seçilen Aya İrini’nin tarihi olarak çok önemli bir yer olduğunu belirterek “Hep birlikte caz müziğinin anlamını yeniden keşfedeceğiz” dedi. Tom Carter ise İstanbul’u seçme nedenlerini şöyle açıkladı: “Caz gününü nerede yapalım diye düşünürken hoşgörü kavramını pekiştirecek bir yer olduğunu düşünerek İstanbul’u seçtik.”
Akbank ve Garanti bankalarının sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinliklere dünyanın çeşitli ülkelerinden onlarca sanatçının katılacağını ifade etti. 30 Nisan sabahı Herbie Hancock ve Wayne Shorter’ın Galatasaray Lisesi’nde öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilecekleri performans ile başlayacak olan etkinlikler aynı günün akşamında Aya İrini’de John Beasley, Dale Barlow, Robert Glasper ve daha pek çok müzisyenin katılımıyla yapılacak olan büyük bir konser ile sona erecek. Hüsnü Şenlendirici, gitarist Bilal Karaman ve trompet sanatçısı İmer Demirer Türkiye ’den etkinliğe katılacak sanatçılardan bazıları.