Cazın taze 'Diva'sı

"Caz piyanisti ve vokalist, güzel, seksi, geleceğin parlak isimleri arasında..."

"Caz piyanisti ve vokalist, güzel, seksi, geleceğin parlak isimleri arasında..."
Rolling Stone yeni kuşağın en yetenekli 10 caz solistini tanıtırken Norah Jones'dan böyle söz ediyor. Caz müziğin pek göz önünde olmayan ama en az pop müzik kadar çetin rekabet piyasasında ismini duyurabilen özel isimlerden biri Norah Jones. Brooklyn doğumlu. Üstat müzisyen Ravi Shankar'ın kızı. Ama caz ile folk arasında gidip gelen müziğinde, büyüdüğü şehir olan Dallas'ın da etkisi olsa gerek. Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts'ı bitirdikten sonra North Texas Üniversitesi'nde piyano master'ı yapmış iki yıl. Sonra New York.
Benimle gel
1999 - 2000 yıllarında Wax Poetic ile çalışan ve Wax Poetic albümünde de vokalist olarak yer alan Jones, 2000 yılı itibarıyla kendi şarkılarını yazıp Blue Note Records için demolar doldurmaya başladığında, bir anda parlamasına şaşmamak lazım. İlk albüm First Session iyi bir başlangıçtı ama Come Away With Me gerçekten dikkate değer bir albüm olmuş. Caz müziğinin tüm dünyada saygın isimlerinin başında gelen Arif Mardin'in prodüktörlüğünü üstlendiği ve Jay Newland ile birlikte mikslediği albüm, derin ve duygulu 14 şarkıdan oluşuyor. Cold Cold Heart, Feelin the Same Way, Shoot the Moon...
Evet romantik, evet duygulu, evet puslu, akıcı bir ses. Ne o, çok mu demode geldi? Ama değil. Tertemiz gitarlar, piyano eşlikleri ve huzur veren bir albüm Norah Jones'unki. Progresif bir yaklaşımı olmadığı kesin ama klasik caz / blues sound'unun günümüzdeki en başarılı örneklerinden biri olduğunu kabul etmek gerek. Alicia Keys'in popüler ayağında yer aldığı bir solist ekolünün daha az gösterişli, daha derin ve daha sofistike kanadında duruyor Norah Jones.
Geleceğin en parlak solistleri arasındaki yeri şimdiden hazır gibi...