'Çeçenya, Çek Cumhuriyeti değil!'

'Çeçenya, Çek Cumhuriyeti değil!'
'Çeçenya, Çek Cumhuriyeti değil!'
ABD'li Twitter kullanıcıları Çeçenya ile Çek Cumhuriyeti'ni karıştırdı. Ülkenin Twitter'da TT olması ve kullanıcıların Çek Cumhuriyeti'ni kınamaya başlaması üzerine, ülkenin Washington D.C. Büyükelçisi açıklama yapmak zorunda kaldı.

Boston Maratonu'nun bombalanması ve Massachusetts Institute of Technology'ye düzenlenen silahlı saldırının şüphelisinin Çeçen asıllı iki kardeşin çıkması, son 24 saatte sosyal medyanın en hararetli tartışma konusuydu. Ne var ki hedef bu sefer şaştı, bir yanlış anlaşılma devlet nezdinde bir açıklama gelmesine neden oldu.

Çek Cumhuriyeti ile Çeçenya'yı karıştırdılar

Boston Polis Departmanı’nın, bombalama ve saldırı olaylarının şüphelisinin Çeçen asıllı olduğunu belirtmesi üzerine, bir anda ‘Çek Cumhuriyeti’ Twitter ’da Trending Topic oldu. ABD ’li pek çok Twitter kullanıcısı paylaştığı mesajda ‘Çek kardeşleri’ kınadı ve ‘Çek Cumhuriyeti’ne sert bir karşılık verilmesini’ diledi. Ancak olayların garip bir hal alarak büyümesi üzerine Çek Cumhuriyeti’nin Washington D.C. Büyükelçisi Petr Gandalovic açıklama yapmak zorunda kaldı.

Büyükelçi'den açıklama geldi


Gandalovic tarafından yapılan açıklamada, “Sosyal medyada vuku bulan bir yanlış anlamadan dolayı yaşadığımız bir endişeyi dile getirmek isterim. Çek Cumhuriyeti ve Çeçenya iki farklı yapıdır. Çek Cumhuriyeti, bir Orta Avrupa ülkesidir, Çeçenya ise Rusya Federasyonu'nun bir parçasıdır” denildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Miloš Zeman’ın Barack Obama’ya gönderdiği başsağlığı ve destek mesajına da yer verilirken, Çek Cumhuriyeti ve ABD’nin teröre karşı savaşta müttefik olduğu hatırlatıldı.