Cecil'in katili diş hekimi özür diledi ama...

Cecil'in katili diş hekimi özür diledi ama...
Cecil'in katili diş hekimi özür diledi ama...
Afrika'nın ikonik aslanı Cecil'i, Zimbabwe'de öldürdükten sonra dünya çapında tepkilerin odağı olan ABD'li diş hekimi Walter Palmer, yazdığı mektupla hastalarından özür diledi. Hakkında çıkan haberlerin mesleğiyle bir alakası olmadığını söyledi.

Palmer mektubunda bir süredir haberlere konu olduğunu ve bu haberlerin mesleği ve hastalarına sunduğu hizmetle alakası olmayan nedenlerden çıktığını yazdı. Kendini 'yaşam boyu avcı' olarak nitelendiren Palmer, bu tutkusunu daha önce hastalarıyla hiç paylaşmadığını çünkü bunun 'anlaşmazlık çıkabilecek ve hassas bir konu' olduğunu ifade etti. Palmer, daha önceki açıklamalarında da ifade ettiği gibi orada avlanmanın yasal olduğunu sandığını ve bu konuda Zimbabwe ve ABD ’deki otoritelere destek olabileceğini ekledi. 
Palmer’ın, Cecil’i bir ok ve yayla vurup yaraladığı sonra da aslanın bir silahla öldürüldüğü iddia ediliyor. Cecil, öldürülmesinden ancak 40 saat sonra İngiltere merkezli bir araştırma grubunun yerleştirdiği GPS aleti sayesinde bulunmuştu. Sosyal medyadan gelen kızgın mesajlardan sonra Palmer’ın muayenehanesine ait internet sitesi ve sosyal medya hesapları kapatılmıştı. Geçtiğimiz günlerde muayenehanenin önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik protesto grubu 'Cecil için adalet', 'Kaçak avcılara soruşturma' ve 'Avcılar korkaktır' gibi sloganlar attı. (BBC)