Cecil'in katiline yakalama kararı

Cecil'in katiline yakalama kararı
Cecil'in katiline yakalama kararı
Zimbabve hükümeti, Afrika'nın ünlü aslanı Cecil'i öldüren ABD'li diş hekimi Walter Palmer'ın yakalanması ve yargılanması için ABD'ye resmi talepte bulundu. Aynı zamanda uluslararası yakalama kararı da çıkartıldı.

RADİKAL - Zimbabwe hükümeti Afrika’nın ünlü aslanı Cecil’i öldüren diş hekiminin yargılanması için ABD ’ye resmi talepte bulundu. Walter Palmer’ın hemen yakalanıp kendilerine teslim etmesini isteyen yetkililer Zimbabve kanunlarına göre adil yargılanma garantisi verdi.

Basım toplantısı düzenleyen Zimbabve Çevre Bakanı Oppah Muchinguri, ülkenin ulusal simgesi Cecil’in öldürülmesinin bir cinayet olduğunu ve Palmer’ın yargılanabilmesi için ABD’li yetkililerden yardım istediğini söyledi. Aynı zamanda Palmer hakkında uluslararası tutuklama kararı da çıkartan Zimbabve hükümeti tüm ülkede arama ve tutuklama kararı çıkması için ABD yönetimine gerekli dosyayı teslim etti.

Afrika kıtasının en fazla fotoğraflanan aslanını aslanını öldüren Palmer kendisine yardım edenlere 50 bin dolar vermiş ve öldürdüğü aslanla kameralara poz vermişti. Aldığı tepkilerden dolayı sosyal medya hesaplarını kapatan Palmer geçtiğimiz günlerde müşterilerine mektup yollayarak özür dilemişti. (DHA)

Cecil'in katili diş hekimi özür diledi ama...