Çekirge vereyim mi abime?

Çekirge vereyim mi abime?
Çekirge vereyim mi abime?
BM, açlıkla mücadele için alternatif bir besin kaynağı buldu: Böcekler! Bu haşerelerin protein açısından çok zengin olduğunu söyleyen uzmanlar, 20 yıla kalmadan hepimizin böcek yiyeceğini söylüyor!
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

İnsanoğlu şu dünyaya bir türlü sığamadı. Bu da yetmezmiş gibi, gezegendeki doğal kaynakları tüketmekte de üstümüze yok. Petrol, su, oksijen derken en temel gıda maddelerimizi bile tehlike atmayı başardık. Öyle ki 1 milyar insanın açlıkla karşı karşıya kaldığı şu zaman zarfında Birleşmiş Milletler, pek çoğumuz için sıra dışı sayılabilecek bir raporla çıktı karşımıza. 

Örümceğin yarısı protein 

Geçtiğimiz günlerde Roma’da yapılan bir toplantıda BM, açlıkla mücadele etmek, beslenmeyi desteklemek ve çevre kirliliğini azaltmak için alternatif bir besin kaynağı buldu: Böcekler... Böcek yemek deyince hemen yüzünüzü ekşitmeyin. Biz denizden babası çıksa yiyecek olan bir ırkın ahfadıyız en nihayetinde...
Gelelim rapora; evvela dünyanın farklı bölgelerinde iki milyar kişinin sofralarında protein açısından hayli zengin böceklerin yer aldığına dikkat çekiliyor.

Peki ya rakamlar ne diyor? Misal bir örümceğin yüzde 65’i, çekirgenin yüzde 50’si, karıncanın da yüzde 24’ü safi protein! Üstelik salt böcek yemenin doğaya da faydası var deniyor. Zira bir kilo et elde etmek için büyükbaş hayvanların sekiz kilo, böceklerin ise sadece iki kilo yem tüketmesi gerekiyormuş.
Yani küresel ısınmanın tek ‘suçlusu’ olarak gördüğümüz inek osuruğuna karşın, böcek alternatifi sera etkisi babında çevreye zararsızlığıyla öne çıkıyor. Yani bir taşla vurulan yüzlerce kuş!

Yavaş yavaş alışsak...

Tamam, teoride iyi ama pratikte ne olacak? Evinde biber dolması yapan Ayşe Teyze, dana kıyma yerine çekirge mi kullanacak? Şimdilik bunu bir kenara bırakalım... Bırakalım ama uzmanlar en geç 20 yıl içinde hepimizin böcek yemek zorunda kalacağını söylüyor zaten. Yani kaderden kaçış yok gibi. Kıssadan hisse, sofranızın ortasında böcek kızartmasına bir tabaklık yer ayırmaya, “Abi, bana oradan yarım kilo çekirge” cümlelerini duymaya hazırlanalım.

UZMANLAR NE DİYOR?

‘Vücut geliştirme için birebir gıda’

Dr. Ahmet Erdoğdu (Biyolog, Akademisyen):
Böcek içeriği sadece protein değil, aynı zamanda yağ ve vitamin de ihtiva ediyor. Birkaç sene önce yapılan bir araştırma neticesinde, böceklerin protein kalitesi dana etiyle bile kıyaslanmıştı. Korkunun ecele faydası yok, artık bu gıdaya Batı mutfağı da alışıyor. Şöyle bir örnek vereyim: Mesela ABD ’de vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar artık ‘whey’ dediğimiz peynir altı suyundan elde edilen tozlardan değil, kurutulmuş yer solucanından elde edilen tozları da ek besin maddesi olarak kullanıyor. Ve bu besin içeriğinde, vücudun en hızlı sindirdiği proteini barındırıyor.

‘Böcek aperatif niyetine yenir’

Otgonbayar Yılmaz (Şef, Moğol ve Thai Mutfağı Uzmanı):
Böcek aperatif niyetine tüketilir. Siz nasıl, sokak ortasında midye yiyorsanız, Asya’da da el arabalarında kızartılmış çekirge yenilebiliyor. Usulüne uygun pişirilirse de gayet lezzetli bu böcekler. Bunda şaşırılacak bir şey yok. Ama Türkiye ’de de böcek yemek denilince insanların yüzü değişiyor. Ona bakarsanız, Türkler kahvaltıda peyniri o kadar sık tüketiyor ki... Ancak Asya mutfağında peynire bu kadar sık rastlamazsınız, çünkü damak tadına uygun olmadığı için nadiren tüketilir. Aynı şekilde böcek de Türklerin damak tadına uymuyor. Uymadığı için de mönümüze koymuyoruz.

‘Kokoreç yiyen böcek de yiyebilir’

Ferhat Canpolat (Beslenme Uzmanı, Şef):
Her yıl farkında olmadan 700 grama yakın böcek yiyormuşuz. Belki farkındalık yaratabilirsek bu oranı arttırabiliriz. Şaka bir yana, etin giderek pahalılaştığı, bitkisel gıdaların ilaçlarla zehirlendiği, GDO’su değiştirilmiş ürünlerin pazarlarda bile kolaylıkla yer alabildiği günümüzde, en doğal bir gıdayı tüketmemenin sakıncasını anlamıyorum. Sırf ‘böcek yemek’ argümanından yola çıkarak buna tepki göstermek yanlış. Çünkü bizim de mutfağımızda, beyin, böbrek, bağırsak, koç yumurtası gibi öğeler var. Kokoreç yiyen böcek de yiyebilir. Garip gelmemeli.