Cem Adrian'ın yeni klibi sosyal medyayı salladı

Cem Adrian'ın yeni klibi sosyal medyayı salladı
Cem Adrian'ın yeni klibi sosyal medyayı salladı

Söz konusu klibin tartışma konusu haline gelmesinin ardından, Cem Adrian'ın twitter'deki konuşulma yoğunluğu artış gösterdi

Cem Adrian'ın Yalnızlık klibi mastürbasyon sahneleriyle dikkat çekti. Sosyal medya gündemine damgasını vuran tartışma, ister istemez şu üç soruyu akıllara getiriyor: Hassasiyet mi, troll mü, reklam mı?
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Cem Adrian’ın birkaç hafta önce piyasaya çıkan ‘Siyah Bir Veda Öpücüğü’ albümü, şu sıralar ‘Yalnızlık’ isimli parçasıyla gündemde. Ancak asıl konuşulan, şarkının söz ve müziğinden çok klibi... Sebebi ise video’da birkaç defa rast geldiğimiz üstü kapalı mastürbasyon sahneleri…

Dün akşam sosyal medyada alevlenen tartışmada, pek çok Twitter kullanıcısı #CemAdrianınKlibiYasaklansın başlığı altında görüşlerini dile getirdi. Azınlık sayılacak bir kesim klibin gerçekten de yasaklanması gerektiğini ifade ederken, buna karşın ezici bir çoğunluk da hashtag’e tepkisini gösterdi. İlgili başlık Trend Topic listesine girdiğinde, tartışmaların öznesi olan Cem Adrian sessiz kalmadı ve kişisel hesabından, “Yasaklanacak olan klibim değil, Bir gün bunları dahi ‘yazabilme özgürlüğünüz’ olacak” mesajını paylaştı.

ÇIKIŞ NOKTASI MEÇHUL

Şu sıralar mevzunun sıcaklığını halen koruduğunu hatırlatalım. ‘Ahlak’ ve ‘yaşam tarzına müdahale’ başlıkları altında devam eden tartışmalar hâlâ günün en çok konuşulan konusu. Ancak olayların tutuşma noktası ise muallâkta. Zira hashtag’in ilk çıkış anına baktığımızda ‘yasaklanması gerektiğini’ ifade eden yorumlardan çok, durduk yere ortaya çıkmış karşıt fikirlere rastlıyoruz. Viral olarak yayılan bu mevzu, sanki bir yerde çok ciddi bir tartışma varmış izlenimi yaratıyor. Karşılıklı ‘yorumlaşmalar’ sıklaştığında, haklı olarak fikrini beyan edenlerin yoğunluğuyla gündem oluşuyor ve TT listesinde asılı kalıyor. Dananın kuyruğu da nihayet burada kopuyor. Ancak şu an açıp bakıldığında, klibin gerçekten de yasaklanması gerektiğini ifade edenlerin oranı devede kulak. (Tabii en azından sosyal medyada!)

Tabii tüm bunların yanında, bugüne değin pek çok provokatif başlığın yayını ve yapımında emeği geçen, Twitter ahalisini sık sık tufaya düşüren internet troll’lerin katkısı da yadsınamaz. Zira hashtag’in ilk çıkış anına baktığımızda, alevin harlanma kısmında troll’lerin de parmak izine rastlıyoruz.

Lakin tartışmaların en dikkat çeken ayrıntısı, tüm bunların başarılı bir ‘PR çalışmasından’ ibaret olduğu görüşü… Bu ihtimalin doğru olduğu varsayıldığı takdirde, amacın kısmen yerine ulaştığı görülüyor. Tartışmanın başlamadan önce Twitter’da Cem Adrian ile ilgili yapılan yorum sayısı normal seyrinde devam ederken, hashtag ortaya çıktığında ‘haklı olarak’ büyük bir patlama yaşanıyor. Klibin izlenme sayısındaki istatistikler de diğer sosyal medya mecralarından farklı değil. Dün sabah ‘Yalnızlık’ın 60 bin civarında olan Youtube’daki izlenme sayısı, bugün 150 bin barajını zorluyor. Bu oran, değil Cem Adrian’ın, bu kadar kısa bir zaman herhangi bir Türk klibinin elde ettiği büyük başarılardan.

GERÇEKTEN DE YASAKLANABİLİR
Peki klip gerçekten de yasaklanabilir mi? Cevabı: Büyük ihtimalle evet… Zira RTÜK, daha önce aralarında Teoman, Murat Boz, Berksan, Ziynet Sali ve Murat Dalkılıç gibi ünlü sanatçılarının klibini müstehcen olarak nitelendirmiş, klibi yayımlayan televizyon kanallarına uyarı cezası vermekte beis görmemişti. Konuyla ilgili daha önce hazırlanan raporda yapılan değerlendirme ise şu şekilde devam ettiğini hatırlatalım: “İnsan bedenini cinsel tahrik unsuruna indirgediğinin gözlemlendiği, çocukların ve gençlerin izleyeceği saatlerde defalarca yayımlanmasının vereceği zararın, görüntü ve müziğin vereceği zararın gücü de eklendiğinde kat kat fazla olduğunun ortada olduğu…”

Sonuç olarak, ‘Yalnızlık’ klibinin RTÜK engeline takılması ve yayımlayan kanallara en azından uyarı cezasının verilmesi mümkün görünüyor. Ancak hayatın büyük ölçüde sosyal medyaya taşındığı şu dönemde, televizyon kanallarının mevzu bahis klibi yayımlamaması çok büyük bir kayıp olarak nitelendirilebilir mi? Ben zannetmiyorum. En azından sosyal medya gibi bir güç varken…

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle