Cem Yılmaz: O ideal baba benim!

Cem Yılmaz: O ideal baba benim!
Cem Yılmaz: O ideal baba benim!

Panelde Cem Yılmaz ve Eyüp Can, Türkiye de baba olmak ve tabular üzerine konuştu.

AÇEV'in düzenlediği 'Türkiye'de Baba Olmak' adlı panelde katılımcılardan şovmen Cem Yılmaz salonu güldürdü, Radikal'in yayın yönetmeni Eyüp Can ise duygulandırdı...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) erkeklerde farkındalık yaratmadan cinsiyet eşitliğinin sağlanamayacağından hareketle ‘ Türkiye ’de Baba Olmak: Cinsiyet Eşitliğinde Sorumluluklar, Haklar ve Çözümler’ başlıklı bir panel düzenledi. Panelde kadın -erkek rollerinin aile içinde geliştiğine vurgu yapıldı. En kahkahalı anlar, Cem Yılmaz’ın konuştuğu bölümler oldu.
Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış’ın katıldığı panele konuşmacı olarak Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Borusan Grup CEO’su Agah Uğur, KADER Başkanı Çiğdem Aydın, Hürriyet yazarı Sedat Ergin, İTÜ’den Doç. Dr. İpek İlkkaracan, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Sungur, Habitat İçin Gençlik Derneği Onursal Başkanı Sezai Hazır, Egon Zehnder Kurucu Üyesi Murat Yeşildere katıldı.

Önce Şahin güldürdü

Herkes Cem Yılmaz’ın konuşmasının salonu güldüreceğini sanarken Bakan Şahin, oğlundan verdiği örneklerle salonu kahkahaya boğdu. Şahin, kadına yönelik şiddetin, ayrımcılığın zihinsel dönüşümle mümkün olduğunu anlattı. Kadın ve erkeğin değişen dünya düzeninde rollerinin değiştiğini anlatırken ailesinden örnek verdi: “Bir gece 02.30 gibi eve geldiğimde oğlum yatmamış karşımdaydı. Bir şey oldu zannederek, ‘Ne oldu, baban nerede’ dedim. ‘Babam burada. Sen nerdesin? Anne bu saatte eve gelir mi?’ dedi.”
Emine Erdoğan ise şunları söyledi: “Babalar belki farkında değil ama çocuğu hal ve hareketleriyle babalar da şekillendirir. Babanın aileye, anneye tavrı çocuk tarafından özümsenir. Evdeki rol dağılımı çocuktaki cinsiyet ayrımcılığının yerleşmesine zemin hazırlayabilir. Şiddetin ayrımcılığın kökeni evdeki atmosferde. O atmosferi oluşturan gelenekten ayrılmalıyız.” Erdoğan çözüm sürecine de değinerek “Annelerin gözyaşlarını dindirmek için vurgu yapıldığını biliyorsunuz. Anneler kadar babaların da o gizli gözyaşları dinecektir” dedi.

‘Finale kalmak istiyorum’

Panelin, Cem Yılmaz’ın da konuştuğu ilk oturumunda tüm panelistleri Yılmaz’a espri malzemesi verme telaşı sardı. Egemen Bağış, babalığın çok büyük sorumluluk olduğunu söyledi. Cem Yılmaz ise daha ilk cümlesiyle salonu kahkahalara boğdu: “Bu aktiviteye katılmama sebep olan karıma ve çocuğuma çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı konuşmalardan sonra yan salondaki eğlencede komedyen olarak sahneye çıkacaktım. Şimdi panelist oldum. Bu benim için ayrıcalık.” Erdoğan’ın konuşmasına atıfta bulunan Yılmaz “Hanımefendinin bahsettiği ideal baba benim. Bu bir yarışma mı? Puanlar verilecek mi bilmiyorum ama finale de gelmek istiyorum” dedi. Yılmaz, Türkiye’deki tabuları da eleştirdi.
Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can ise salonu duygulandırdı. 10 gün önce babasını kaybettiğini anlatan Can, babası ile ilişkisi üzerinden Türkiye’deki kalıpları eleştirdi. Can, “Torunlarını seven dedeler oğullarına aynı sevgiyi gösteremiyor. Babalar olarak zavallı insanlarız kadınlar kadar duygularımızı ifade edemiyoruz” dedi. Can, barış sürecine de değinerek “83 yaşındaki babamı kendi ellerimle gömdüm ama Türkiye’de birçok anne baba çocuklarını gömüyor kendi elleriyle. Bu sorun ağlayabilirsek çözülür” dedi. Can’ın anlattıkları uzun süre alkışlandı. İkinci bölümde kadının istihdamda ve siyasette yaşadığı ayrımcılığa değinildi. KADER Başkanı Çiğdem Aydın yönetici kadınlar olmadığı sürece ayrımcılığı bitirmenin mümkün olmadığını söyledi.