Cenaze işlerinden sualtı modelliğine

Cenaze işlerinden sualtı modelliğine
Cenaze işlerinden sualtı modelliğine

Dilara Çetinel, geçen ay Maltepe de bir havuzda gelinlikle sualtı çekimi yaptı.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de sualtı modelliğini düzenli bir iş olarak yapana rastlamak pek kolay değildir, Dilara Çetinel o isimlerden. Profesyonel olarak sualtı
modelliği yapıyor. Almanya’da doğup büyüyen ve üç yıl önce Türkiye’ye gelen Çetinel’in ilginç bir kariyeri var. Almanya’da dört yıl uğraşıp sonunda hayalindeki mesleği yapmayı başardı. Hıristiyanlara ait bir cenaze evinde Müslüman bir Türk kızı olarak çalışmaya başladı. Ölülerin yıkanması ve cenaze törenlerine hazırlanması işini yapan Çetinel, daha sonra Türkiye’ye yerleşti. Ancak mesleğini Türkiye’de yapamayınca, hobisi olan dalgıçlığını sualtı modelliği olarak devam ettirmeye karar verdi. 24 yaşındaki Dilara, sualtı modelliğine uzanan serüvenini şöyle anlatıyor: “Annem 13 yaşında Almanya’ya gitmiş. Babam da annemle evlenebilmek için Almanya’ya yerleşmiş. Liseden sonra ekonomi eğitimi aldım. Ama ekonomiden hoşlanmadım. Hayalimde cenaze işlerinde çalışmak vardı. Cenaze evine girmek çok zordu. Çünkü Almanya’da çoğu cenaze evi çalışanı ailenin fertlerinden oluşuyor. Dışarıdan insan pek alınmıyor. Bir Müslüman olarak çalışmak zorluğu daha da arttırdı.”
Yüzme sevgisinin ilkokulda başladığını anlatan Çetinel, Türkiye’ye geldikten sonraki hayatını şöyle özetliyor: “Antalya Adrasan’da teyzemlerin dalış okulu vardı. Sürekli dalış yaptım. Üç yıldız dalıcı sertifikam var. Sualtı modelliğinin Türkiye’de yapıldığını duymadım. Almanya ve ABD ’de son dönemde popülerleşti. İlk kez Almanya’da sualtında bir gelinlik giyerek deneme çekimleri yaptım. Çok beğenildi. Türkiye’de sualtı görüntüleme uzmanı Tahsin Ceylan’la ilk mağara tanıtımlarıyla sualtı modelliğine başladım. Şu anda İstanbul ’da yaşıyorum ama hayatımı bundan sonra Adrasan’da geçireceğim. İş oldukça İstanbul’a gidip geleceğim. Altı ay sonra dalgıç eğitmenliği sertifikamı da alacağım. İki işi birlikte yapmayı düşünüyorum.”