'Cenin'in hakkı var mıdır?

ABD'de karnındaki sekiz aylık bebeğiyle birlikte öldürülen Laci Peterson vakası, ülkede 'Anne karnındaki bebeği öldürmek cinayet mi?

NEW YORK - ABD'de karnındaki sekiz aylık bebeğiyle birlikte öldürülen Laci Peterson vakası, ülkede 'Anne karnındaki bebeği öldürmek cinayet mi? Ceninin hakları var mı?' tartışması başlattı.
Konuyu kapağına taşıyan Newsweek dergisine göre Amerikalıların çoğunluğu 'yaşamın, çocuk ana rahmine düştüğü anda başladığı' kanısında. Halkın yüzde 56'sı, 'insan' gibi gördükleri bir cenini öldürenlere cinayet davası açılması gerektiği görüşünde. Halkın yüzde 24'ü 'Hayat, cenin ana rahmi dışında da yaşayabilecek hale geldiğinde başlar' tezini savunuyor.
"Hayat doğumla başlar" diyenlerin oranı ise yüzde 11. Dondurularak saklanan embriyonları 'yaşamın başlangıcı' sayanların oranı da yüzde 46.
Konu ABD Kongresinde de bu ay 'doğmamış kurbanlara yönelik şiddet eylemleri yasa tasarısı' kapsamında görüşülecek. ABD'nin 28 eyaletinde, kürtaj cinayet olarak kabul ediliyor.
Laci Peterson geçen kasımda kaybolduktan bir süre sonra öldürülmüş, karnındaki sekiz aylık bebeği de parçalanmış olarak bulunmuştu. Peterson'un eşi tutuklanmıştı.