Cep sohbeti rahatsız ediyor

Cep sohbeti rahatsız ediyor
Cep sohbeti rahatsız ediyor
ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, cep telefonu ile yapılan konuşmalar, çevredeki kişilere iki kişi arasındaki konuşmaya kulak misafiri olmaktan daha fazla rahatsızlık veriyor

San Diego Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, cep telefonu ile konuşmaların, konuşmayı çevreden duyan kişilerin hafızasında normal konuşmalardan daha fazla yer ettiği sonucuna varıldı. Araştırma sonucu elde edilen bulguların, yerleri, ulaşım ve kamu alanlarının düzenlenmesine etkileri olabileceği ifade edildi.

KATILIMCILARIN DİKKATİ DAĞITILDI


“PLOS ONE” dergisinde yayımlanan araştırma 149 üniversite öğrencisi üzerinde yapıldı. Araştırmaya katılan kadın ve erkeklerden çeşitli kelime bulmacaları çözmeleri istendi. Katılımcılara okuma ve anlamaya yönelik bir araştırmaya katıldıkları söylendi. Soruları çözerken kasıtlı olarak katılımcıların dikkati dağıtıldı.


DİĞERLERİNDEN DAHA FAZLA RAHATSIZ


Katılımcılardan yarısının bir cep telefonu konuşmasına, diğer yarısının ise iki kişi arasındaki bir konuşmaya kulak misafiri olması sağlandı. Bunun sonucunda, cep telefonu konuşmasını dinlemek zorunda kalanların, diğerlerinden daha fazla rahatsız olduğu sonucuna varıldı. Ancak bulmacalarda her iki grubunda eşit derecede başarı yakaladığı saptandı.

Deutsche Welle


  ETİKETLER:

  Kamu

  ,

  Kadın

  ,

  Ulaşım

  ,

  ,

  Diego