Çernobil Riviera'sı

Çernobil Riviera'sı
Çernobil Riviera'sı
20'nci yüzyılın en büyük felaketinin yaşandığı topraklar, şimdilerde elitlerin gözde tatil beldesi haline geldi

 Çernobil Nükleer Santrali’nin kurulu olduğu Dinyeper Irmağı’na kıyısı olan şehirler, şimdi Rusya ve Ukrayna’nın zenginlerinin gözde tatil merkezi haline geldi. Facianın yaşandığı sularda şimdi seçkin isimler tekneleriyle geziye çıkıyor, jet-ski ve su kayağı yapıyor.

Çernobil’in acı izleri yerini tatil anılarına bırakmış durumda. Rusya’yla Ukrayna’yı bölen Dinyeper Nehri’nin iki tarafında da turizm patlaması yaşanıyor. Rusya’nın Dinyeper Nehri’ne kıyısı olan Smolensk, turistik tesislerle dolup taşarken, Çernobil Riviera’sı olarak da anılıyor.

 

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bağlı olan Çernobil’de, ekolojik tatil yapmak isteyenlerin ve maceracıların en sevdiği yerlerden biri. 1986’daki nükleer faciadan sonra Dinyeper Gölü’nün temizlenmesi için 130 filtre görevi gören özel bir baraj kurulmuştu.

Tamamen temizlendiği söylenen Dinyeper Nehri dibinde oluşan balçık nedeniyle nehir yatağında millenme tehlikesinin olduğuna ve Ukrayna’nın en büyük nehrinin bataklığa dönüşme tehlikesine işaret etseler de, tatilciler hallerinden gayet memnun.


  ETİKETLER:

  nükleer santral

  ,

  Turizm

  ,

  Tatil

  ,

  Kiev