Ceviz meme kanseri riskini azalttı

Ceviz meme kanseri riskini azalttı
Ceviz meme kanseri riskini azalttı
Günde bir avuç ceviz yiyen farelerde meme kanserinin normal beslenenlere oranla çok geç oluştuğu saptandı. Deneyin büyük olasılıkla insanlar üzerinde de aynı etkiyi göstereceği düşünülüyor


WASHINGTON - Amerikalı araştırmacılar, kadınların ceviz yiyerek meme kanseri riskini azaltabileceklerini bildirdiler.
ABD’nin West Virginia eyaleti Huntington kentindeki Marshall Üniversitesi Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, deneylerinde meme kanseri gelişen türden laboratuvar fareleri kullandılar. Farelerin bir kısmına insanlar gibi günde bir avuç ceviz yedirilirken, diğerleri normal beslendi. Deneyin sonunda ceviz yiyen farelerde küçük ve az tümör oluştuğu ve bu farelerde meme kanserinin diğerlerine oranla çok geç oluştuğu saptandı. Araştırma üzerinde çalışanlardan Elaine Hardman, cevizin, kurabiyelerden, patates kızartmasından ya da cipslerden daha iyi olduğunu belirterek, sağlıklı beslenmenin tüm kronik hastalıkları önlediğinin bilindiğini kaydetti.
Hardman, bu araştırmanın laboratuvar hayvanları üzerinde yapılmasına karşın olasılıkla insanlar üzerinde de aynı etkiyi göstereceğini söyledi.
Denver’de toplanan Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği’nde de sunumu yapılan araştırmada, cevizin tek başına, aralarında omega 3 yağ asidi, antioksidan ve bitkisel sterol gibi kanserin ilerlemesini yavaşlatan birçok madde içerdiğine dikkati çekildi.  (aa)