Çevre Bakanlığı, Diyarbakır Kent Ormanı'nı TOKİ'ye devrediyor!

Çevre Bakanlığı, Diyarbakır Kent Ormanı'nı TOKİ'ye devrediyor!
Çevre Bakanlığı, Diyarbakır Kent Ormanı'nı TOKİ'ye devrediyor!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır'da Hevsel Bahçeleri'nin ardından, daha önce belediye tarafından 'Kent Ormanı' olarak ilan edilen ve ağaç dikimine başlanan bölgeyi de "Konut Rezerv Alanı" ilan etti.

Radikal.com.tr – Hevsel Bahçelerinin ardından Diyarbakır Kent Ormanı da Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından Konut Rezerv alanı olarak ilan edildi.

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 75 metrelik yol olarak adlandırılan Mahabad Bulvarı üzerinde bulunan Masfroş Tepe ile Talay Tepe arasında bulunan ve Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi İmar Planı'nda Kent Ormanı olarak planlanan, 158, 6883, 6885,141,157 ve 6547 nolu parseller, 10 Eylül 2013 tarih ve 5721 sayılı kararı ile 3 bin dönümlük yeşil alan Konut Rezerv alanına dönüştürdü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi tarafından hazırlanan 100 bin ve 25 binlik planlarda Kent Ormanı ve Kent Parkı olarak planlanan ve bugüne kadar çeşitli bölgelerinde ağaçlandırma çalışmaları yürütülen bu alanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından TOKİ'ye devredilecek.

Aynı karar çerçevesinde, Kayapınar Musa Anter Caddesi’nde bulunan ve belediye tarafından ağaçlandırma çalışmaları tamamlanan 48 dönümlük park da konut alanına dönüşecek. Kayapınar Belediyesi bu alanın 400 dönümünde geçtiğimiz yıl ağaçlandırma çalışmasını tamamlamıştı. Büyükşehir Belediyesi de Talay Tepe çevresinde 4 yıldan bu yana ağaçlandırma çalışmalarını sürdürmekteydi.

Daha önce de Milli Eğitim Müdürlüğü 'Okul', Emniyet Müdürlüğü 'Atış Poligonu', Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü ise 'TIR Parkı' yapmak için Valilik’ten Kent Ormanı’nda yer talebinde bulunmuştu.  http://www.radikal.com.tr/116321511632158

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rant kokusu alıyorum - serhat35

  Ne zaman bir ağaca, ormana saldırı olursa direkt o pis kokuyu alıyorum artık.tabi söz konusu dbakır olunca başka kokularda gelmiyor değil..

  cevre degil, sehircilik - derya_g

  Cevre ve Sehircilik Bakanligi, eskinin Bayindirlik ve Iskan Bakanligi oldugu icin bu karari vermesi dogal; cevre adi makyaj, derdi sehircilik / sehirlesme. Sorun Orman ve Su Isleri Bakanligi'nin, yani bildigimiz anlamda cevreden sorumlu mercinin bu duruma ne dedigi. Tahminim bir sey demeyip havalara bakiyor, her zamanki gibi.

  Aman yok edin!!! - by-bucur

  Ne kadar ağaç düşmanı bir beyne sahipsiniz ya! Yok edin yok edin! İnşallah onlarında ahı sizleri yok eder!

  TOKI meselesi - tunc2013

  Nerede yesil var TOKI oraya konar hale geldi. Baska yer bulamamismilar da yesilin ortasina konut yapmaya karar vermisler.

  sevsinler yeşili böyle sevenleri... - citizen

  Neymiş efendim en büyük yeşilci bunlarmış. Geçin bunları...Yahu boş alan mı yok Diyarbakır'da...

  İstanbul'u mahf ettiniz - emr-91

  bari Diyarbakır'a karışmayın, zaten adamlar yıllarca çile çekmiş hala ekonomik sosyal siyasal olarak çile çekiyorlar bir de adamların üç beş metre yaşam alanlarını katletmeyin. biz yandık bari Diyarbakırlı'lar yanmasın

  çevre ve şehirciliğin başındaki adamın - emr-91

  müteahhit olduğu bir ülkede ne bekliyorsunuz? kaç tane çevreci müteahhit gördün? kaç tane "ulan boşverin rantı üç kuruş eksik kazanım ama yaşam alanı da bırakim" diyeni gördünüz. e onların kafadarı ve meslektaşı şimdi çevre ve şehircilik bakanı. Toki'de yaptığı o iğrenç, sosyal donatısı olmayan, estetiği olmayan, beton yığınlar da o adamın referansları