Çevre Bakanlığı, Diyarbakır Kent Ormanı'nı TOKİ'ye devrediyor!

Çevre Bakanlığı, Diyarbakır Kent Ormanı'nı TOKİ'ye devrediyor!
Çevre Bakanlığı, Diyarbakır Kent Ormanı'nı TOKİ'ye devrediyor!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır'da Hevsel Bahçeleri'nin ardından, daha önce belediye tarafından 'Kent Ormanı' olarak ilan edilen ve ağaç dikimine başlanan bölgeyi de "Konut Rezerv Alanı" ilan etti.

Radikal.com.tr – Hevsel Bahçelerinin ardından Diyarbakır Kent Ormanı da Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından Konut Rezerv alanı olarak ilan edildi.

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 75 metrelik yol olarak adlandırılan Mahabad Bulvarı üzerinde bulunan Masfroş Tepe ile Talay Tepe arasında bulunan ve Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi İmar Planı'nda Kent Ormanı olarak planlanan, 158, 6883, 6885,141,157 ve 6547 nolu parseller, 10 Eylül 2013 tarih ve 5721 sayılı kararı ile 3 bin dönümlük yeşil alan Konut Rezerv alanına dönüştürdü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi tarafından hazırlanan 100 bin ve 25 binlik planlarda Kent Ormanı ve Kent Parkı olarak planlanan ve bugüne kadar çeşitli bölgelerinde ağaçlandırma çalışmaları yürütülen bu alanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından TOKİ'ye devredilecek.

Aynı karar çerçevesinde, Kayapınar Musa Anter Caddesi’nde bulunan ve belediye tarafından ağaçlandırma çalışmaları tamamlanan 48 dönümlük park da konut alanına dönüşecek. Kayapınar Belediyesi bu alanın 400 dönümünde geçtiğimiz yıl ağaçlandırma çalışmasını tamamlamıştı. Büyükşehir Belediyesi de Talay Tepe çevresinde 4 yıldan bu yana ağaçlandırma çalışmalarını sürdürmekteydi.

Daha önce de Milli Eğitim Müdürlüğü 'Okul', Emniyet Müdürlüğü 'Atış Poligonu', Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü ise 'TIR Parkı' yapmak için Valilik’ten Kent Ormanı’nda yer talebinde bulunmuştu.