Çevre kirliliğine karşı pedal çevirdiler

Çevre kirliliğine karşı pedal çevirdiler
Çevre kirliliğine karşı pedal çevirdiler

Budapeşteli eylemciler, yarın kutlanacak ?Dünya Günü? öncesinde bisikletleri kapıp, çevre için pedal çevirdi.

BUDAPEŞTE - Macaristan’da on binlerce kişi, çevre kirliliğine dikkati çekmek için pedal çevirdi. ‘22 Nisan Dünya Günü’ etkinlikleri kapsamında başkent Budapeşte’de buluşan yaklaşık 50 bin bisikletli protestocu, 12 kilometrelik parkurda pedal çevirerek motorlu taşıtların çevreye verdiği zararı protesto etti.
Çevreciler tarafından desteklenen eylem, ulaşımı aksattığı ve ‘caddede kaos yarattığı için’ bazı kentliler tarafından hoş karşılanmadı. Protesto sırasında, bisikletleriyle sokaklara çıkan eylemciler kentin trafiğini altüst etti. Organizatörlerse, bisikletli etkinliğin çevre kirliliğine dikkat çekilmesi konusunda çok başarılı olduğunu açıklayarak herkesi günlük ulaşımda bisiklet kullanmaya davet etti. Günlük hayatta, işlerine veya okullarına bisikletle gidenlerin sayısının arttığına işaret eden organizatörler, hava kirliliğinin önlenmesi için karbon salımının ve dolayısıyla  küresel ısınmanın en büyük sebeplerinden biri olan otomobil kullanımına hükümet tarafından sınırlandırma getirilmesini talep etti.
Bu arada çevre kirliliğini ve küresel ısınmayı protesto etmek için pedal çeviren eylemciler arasında yaşlılar ve çocuklu aileler de vardı. (aa)