Çevreci Haimoff Türk vatandaşı oldu

Çevreci Haimoff Türk vatandaşı oldu
Çevreci Haimoff Türk vatandaşı oldu

Kaptan Joan Christine Haimoff kendisine ?Haziran? adıyla hitap edilmesini istiyor.

Dalyan'da caretta carettaların doğal ortamlarında yaşaması için yıllardır uğraş veren İngiliz kaptan Joan Christine Haimoff Türk vatandaşlığına geçti

 

 

SÜLEYMAN İLTER

MUĞLA - Ortaca İlçesi'ne bağlı Dalyan Beldesi'ndeki dünyaca ünlü İztuzu Sahili'ndeki caretta carettaların doğal ortamlarında rahatça yaşayabilmeleri için uğraş veren 87 yaşındaki İngiliz kaptan Joan Christine Haimoff, Türk vatandaşlığına geçerek, pembe nüfus cüzdanı aldı.
Kaptan Joan Christine Haimoff, teknesiyle 1975 yılında Marmaris ile Dalyan arasındaki Ekincik Koyu'na geldi. Buradaki doğaya hayran kalan Haimoff, daha sonra da bir kaç sefer bölgeye gelerek, tatilini geçirdi. Haimoff, Dalyan'a 1986'daki son gelişinde İztuzu Sahili'nde yaptığı bir barakada ve teknesinde yaşamaya başladı. Caretta carettaların yuvalama ve yaşam alanı olan İztuzu Sahili'nde otel yapılmak istendiğini öğrenen Haimoff, engellemek için çeşitli eylemler düzenledi. Ankara'da dönemin başbakanı merhum Turgut Özal ile görüşen Haimoff, Özel Çevre Koruma Kurumu'nun kurulmasında önemli rol oynadı. Haimoff'a bir dönem Başbakan Özal'ın başdanışmanlığını yapan Can Pulak da büyük destek verdi. İztuzu Sahili'nde otel yapılması önlendi. Haimoff, bununla da kalmayıp, 2003 yılında geliri caretta carettaların korunması amacıyla kullanılmak üzere tek şarkılık CD yapıp, “Kaptan June ve Kaplumbağalar” adlı bir kitap yazıp, piyasaya sürdü. Dalyan'da yaşayan Haimoff'un Osmanağa Mahallesi'ndeki evinin bulunduğu sokağa 4 yıl önce ismi verildi. Ancak, belediye, yaklaşık bir yıl kadar sonra sokağın ismini gerekçe göstermeden tekrar değiştirdi. Ancak Dalyanlılar'ın ‘Kaptan June’ adını verdiği Haimoff'un isminin değiştirilmesi, tepkilere neden oldu. Konunun basına yansıması ve mahallenin imza toplaması üzerine belediye geri adım atıp sokağın ismini değiştirmekten vazgeçti.
Dalyan aşığı olan ve yaşamını caretta carettalara adayan Haimoff, geçen yıl temmuz ayında Türk vatandaşı olmak için başvurdu. Haimoff'un bu isteği kabul edildi. Muğla Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü, Haimoff'a, pembe nüfus cüzdanını verdi. Hayali gerçek olan ve kendisine ‘Haziran’ adıyla hitap edilmesini isteyen Haimoff, duygularını şöyle ifade etti: “Dalyan sahilini ilk gördüğüm günü asla unutmayacağım. Göz kamaştırıcı, olağanüstü bir beyazlıkta, olabildiğine uzanan kusursuz bir güzelliği vardı. Bu güzelliğe hayran kalmamak elde değildi. Denizci olduğum için belli bir adresim yoktu ve sürekli dünyayı dolaşıyordum. Dalyan'ı gördükten sonra buraya yerleşmeye karar verdim. Kıyıdaki barakamda yaşarken, sahile yumurtlayan caretta carettaları tanıdım. Bu hayvanın dünya üzerinde çok az kaldığını öğrenince, onlara yardım etme ihtiyacı hissettim. Sanırım başardım da. Yaşadığım süre boyunca onları korumak için çalışacağım. Buradaki sıcaklık hiçbir ülkede yok. İnsanlar birbirlerini çok seviyorlar. Aile bağları çok kuvvetli. Kızımı yıllar önce trafik kazasında kaybettim. Bulgar kökenli eşim de 6 yıl önce öldü. Tek başıma yaşıyorum. Ama çevremde yaşayan insanlar beni yalnız bırakmadılar. Beni ‘Anne’ diye çağırmaya başladılar. Burada çok mutlu olduğum için Türk vatandaşlığına geçtim.”(dha)