Çevreciler el bebek gül bebek orangutan merkezine karşı

Çevreciler el bebek gül bebek orangutan merkezine karşı
Çevreciler el bebek gül bebek orangutan merkezine karşı

Malezya?daki orangutan merkezinde barınan 25 ?bebek?, iki saatte bir yedi hemşireden oluşan bir ekip tarafından elle besleniyor, karyolalarda uyuyor. FOTOĞRAF: AFP

BUKİT MERAH - Bebek orangutanların kundak içinde, karyolalarda yattığı, hemşirelerin özel bakım uyguladığı Malezya’daki orangutan merkezi çevrecilerin sert eleştirileriyle karşı karşıya. Onlara göre, burada hayvanların iki saatte bir yedi hemşireden oluşan ekip tarafından elle beslenmesi gibi detaylar, yanlış uygulamalar. Adanın yöneticileri amaçlarının bu hayvanları doğal yaşam alanlarına göndermek olduğunu söylüyor ancak şu ana kadar dönen olmamış.
40 yıldır Güneydoğu Asya ve Ortadoğu’daki hayvanat bahçelerinde çalışan veteriner Roy Sirimanne, “Önce onların hızla yok olan doğal yaşam alanlarını korumamız gerek. Yavrulara ilk dört yıl boyunca nasıl yemek yiyeceğini, avlanacağını anneleri öğretir. Onları bir adada kapalı tutmak, koruma programı değildir” diyor. 

‘Hastalığa direnci kalmaz’
Friends of the Earth (Yeryüzü Dostları) adlı grubun Malezya şubesinin başkanı Muhammed İdris, “Kapalı alanda, korumayla yetişen orangutanların hastalığa doğal direnci yoktur, ölüm kaçınılmazdır” diyor.
2000’de açılan merkezde 25 orangutan var. Uzmanlar doğada 50-60 bin orangutan kaldığını tahmin ediyor. Bunun yüzde 80’i Endonezya, geri  kalanı Malezya’nın Sabah eyaletiyle Borneo Adası’ndaki Sarawak’ta. (afp)