Çevreyi en çok Kanada ve ABD'liler kirletiyor

ANKARA - National Geographic Society’nin araştırmasına göre, çevreye en çok zararı Amerikalılar ve Kanadalılar veriyor. Her yıl yapılan ‘yeşil endeks’ araştırmasında, Brezilyalılarla ve Hintler ikinci kez en ‘yeşil’ uluslar çıktı. Dünya nüfusunun yarıdan fazlasını temsil eden ve enerjisinin en az yüzde 75’ini kullanan 17 ülkede 17 bin kişinin tüketici alışkanlıklarının incelendiği araştırmada barınma, ulaşım, yemek ve tüketim davranışları değerlendirildi.
Araştırmada sürdürülebilir tüketim ölçeğinde 100 üstünden Hindistan 59.5, Brezilya 57.3 puan alırken Kanada 47.5, ABD de 43.7 puan alarak son iki sıraya yerleşti.
Araştırmada barınma faktöründe ısınma ve soğutma için enerji kullanımı, elektrik ve su ihtiyacı göz önüne alınırken, ulaşımda motorlu taşıta sahip olma oranı, ortalama otomobil kullanımı, günlük toplu taşıma kullanımı ve süresi değerlendirildi. Gıda kategorisinde de tüketicilerin yerel üretim gıdalarla çevreye etkisi bulunan şişelenmiş su, et ve deniz ürünlerini tüketimleri incelendi. Tüketicilerin ürün tüketimleri konusunda da bunları satın alış, yeniden kullanma ve çöp alışkanlıkları değerlendirildi. (aa)