CGI sağolsun 'gerçeği' de yaratırız

CGI sağolsun 'gerçeği' de yaratırız
CGI sağolsun 'gerçeği' de yaratırız

Guido Casaretto, Sistem Dışı Bağlantılar sergisindeki işlerini CGI teknolojisiyle üretti.

Haber: TUBA PARLAK / Arşivi

Guido Casaretto CDA-Projects galeride ‘Sistem Dışı Bağıntılar’ başlığı altında sergilenmekte olan, CGI teknolojisiyle ürettiği işlerinde film endüstrisi tarafından doğaüstünün görselleştirilmesinde kullanılan bir medyumu minimalleştirerek inceleme altına alıyor.
Casaretto, kullandığı ifade aracını bu şekilde sorgulamaya açarken aynı zamanda da realist temsili sorunsallaştırıyor. En basit beden hareketlerini gerçekleştirirken gördüğümüz figürlerinin hepsi tek bir prototipin varyasyonları olarak üretilmiş. “Ressamın karşısında poz veren model”in yerini dijital birtakım hesaplamalarla ve bir arayüz ortamında üretilmiş “prototip”in aldığı işler post-dijital çağın görsel algılamalarına ve sanal ortamda üretilen gerçekliğin gerçeğin yerini alabilme gücüne hem bir saygı duruşu hem de bunun gerçeğin yaratılabilir doğasına dair nasıl bir sorgulama getirdiği üstüne bir araştırma çabası.
Güncel sanatın yeni sanatsal ifade araçları arayışları içerisinde kullandığı medyumdan ötürü kendine has bir yeri olan işler, “kanepe üstüne” hitap etmemeyi seçtiği gibi, realist sanatın insan figürünü bağlamsallaştıran temsilini sorgulamaya davet edişi açısından bir zihin cimnastiği de sunuyor izleyiciye.


  ETİKETLER:

  Dijital

  ,

  film

  ,

  Güncel

  ,

  İnceleme