Chomsky: Yeni Şafak söyleşisinde söylemediğim şeylere yer verildi

Chomsky: Yeni Şafak söyleşisinde söylemediğim şeylere yer verildi
Chomsky: Yeni Şafak söyleşisinde söylemediğim şeylere yer verildi
ABD'li dilbilimci ve düşünür Noam Chomsky, Yeni Şafak'ın sorularına verdiği yanıtlara sadık kalınmadan çeviri yapıldığını, söylemediği şeylerin röportajda yer aldığını ifade etti

Radikal.com.tr - 26 Ağustos’ta Yeni Şafak gazetesinde Burcu Bulut imzası ile yayımlanan Prof. Dr. Noam Chomsky söyleşisine ilişkin olarak Chomsky’nin Facebook sayfasından bir açıklama yayımlandı.

T24 haber portalından Işıl Öz’ün haberine göre Chomsky, 13 Ağustos tarihinde e-posta yolu ile kendisi ile iletişime geçildiğini belirterek, sorulara verdiği yanıtlara sadık kalınmadan çeviri yapıldığını, söylemediği şeylerin röportajda yer aldığını ifade etti.

Chomsky Facebook hesabından röportajın orijinal metnini paylaştı. Chomsky'nin yayınladığı metin ile Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan metnin uzunluklarının farklı olduğu, bazı soruların ve yanıtların birbirini tutmadığı görülüyor.

Türkiye hem Suriye hem de Mısır konusunda hiçbir zaman sessiz kalmadı. Bu devletlerin Esad rejimi ve Mısır ordusu gibi diktatörlükten çektiği zulümleri her zaman kınadı. Bu konuda ne diyeceksiniz?” sorusuna, Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan metinde Chomsky’nin ağzından verilen şu yanıt yer aldı: 

“Türkiye ezenin değil ezilenin yanında durdu. Türkiye diktatörlükten, darbelerden, tek adamcılıktan çok çekmiş bir ülke. Zamanında benzer sebeplerden ötürü sayısız insanını kaybetmiş bir devletin bugün verdiği tepkiyi anlamak çok da zor değil...”
Oysa Chomsky’nin yayınladığı metinde bu soruya verilen yanıt oldukça farklıydı:

“Erdoğan darbeyi sert bir biçimde kınadı, Müslüman Kardeşler'e desteğini kuvvetli bir biçimde dillendirdi. Suriye'de de hayli bölünmüş ve karmaşık olan isyancı muhalefeti destekledi. İki durumda da daha farklı vurguları olan bir yaklaşım daha uygun olurdu.”

Işıl Öz’ün T24’te yer alan haberinin tamamı şu linkten okunabilir:
Noam Chomsky: Yeni Şafak söyleşisinde söylemediğim şeylere yer verildi