Churchill'in telgrafı açık artırmada satıldı

Churchill'in telgrafı açık artırmada satıldı
Churchill'in telgrafı açık artırmada satıldı

Winston Churchill

Eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in 73 yıl önce gönderdiği bir telgraf, açık artırmada 2500 dolara alıcı buldu. International Autographs Müzayede Evi, 250-300 dolar değer biçilen telgrafın öngörülen fiyatın 10 katına satıldığını açıkladı.

Eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in 73 yıl önce gönderdiği bir telgraf, açık artırmada 2500 dolara alıcı buldu. International Autographs Müzayede Evi, 250-300 dolar değer biçilen telgrafın öngörülen fiyatın 10 katına satıldığını açıkladı.

Churchill, İngiltere’nin Cezayir’in batısında Fransız donanmasına saldırı düzenlemesinden bir gün sonra, 4 Temmuz 1940’ta dönemin Genelkurmay Başkanı John Dill’e çektiği çok gizli telgrafta, 1297 Fransız denizcinin yaşamını yitirdiği baskının nedenlerini açıklıyor.

Satışın ardından Times gazetesinde yayımlanan telgrafta, “3 Temmuz günü sabah erken saatlerde Oran’ın hemen dışında mevzilenen İngiliz donanması, Fransız yetkililerden limanda bulunan çok sayıda önemli donanma birliğinin Almanların eline geçmesini önlemek için bazı önlemler almasını istedi. Fransızların söz konusu önlemleri almayı reddetmesi üzerine İngiliz ve Fransız donanma güçleri arasında çıkan çatışma, çok sayıda Fransız denizcinin ölümüne neden oldu. Bu olayın sonuçlarını önceden kestiremeyiz ancak Fransa ’nın İngiltere’ye savaş açması durumuna karşı her tür önlemin ivedilikle alınması gerekmektedir” ifadeleri yer alıyor.